fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 1 hodina 49 min zpět

Jaké zvolit potrubí pro rekuperační systém v rodinných domech?

4 hodiny 6 min zpět
Rozhodující faktory jsou materiál, hygiena (odolnost proti plísním, bakteriím, …), tlakové ztráty (hladký vnitřní povrch), možnost čištění, vedení hluku, přeslechy a další.

Kdo z vás, majitelů domů, chce převzít odpovědnost za plynovou kotelnu a spotřebu plynu?

4 hodiny 6 min zpět
Převzít odpovědnost za plynovou kotelnu nebo ji svěřit profesionálům? Podívejte se, co to dálková správa kotelny je, co umí, co za vás vyřeší a v čem vám pomůže.

Redakční návštěva: Jak dopadl blower-door test dřevostavby

4 hodiny 6 min zpět
Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínku získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné případné nedostatky ještě odstranit. Navštivte s námi podruhé stavbu energeticky úsporné dřevostavby rodinného domu na okraji Prahy.

Využití recyklovaných stavebních materiálů pro přírodní čistírny odpadních vod

4 hodiny 6 min zpět
Snížení spotřeby neobnovitelných surovin se v posledních letech stává stále častěji skloňovaným tématem. Při výstavbě přírodních čistíren odpadních vod vzniká značná spotřeba přírodních kameniv, které lze právě mezi neobnovitelné suroviny zařadit. Z tohoto důvodu je nutné se pokusit najít materiál k přírodnímu kamenivu alternativní. Náhradu mohou představovat stavební recyklované materiály, které stále ještě nenacházejí tak širokého uplatnění jako materiály přírodní, a to především díky jejich nízké kvalitě ve smyslu hydraulických charakteristik. Současně dostupné recykláty je nutné zhodnotit z pohledu náhrady hlavního filtračního materiálu vertikálních filtrů, protože právě zde je spotřeba jemnozrnného přírodního kameniva nejvyšší. Cílem je zajistit úsporu finančních prostředků využitím dostupnějších recyklátů, ale také zachovat dostatek přírodních zdrojů pro budoucí generace.

Detail uložení francouzského okna

4 hodiny 6 min zpět
Způsobů řešení detailu uložení francouzského okna existuje určitě mnoho. Jako nejosvědčenější a nejvhodnější se ukazuje uložení okna na purenit.

Vzpomínka na doc. Ing. Karla Papeže, CSc.

24.01.2022 00:00
Ve věku 82 let zemřel po krátké nemoci doc. Ing. Karel Papež, CSc. Svůj odborný život spojil s rozvojem a výukou oboru Technická zařízení budov.

Proč i Vaillant nebo Tesla využívají inteligenci od Loxone?

24.01.2022 00:00
Pomocí systému Loxone mohou zákazníci ve svém domě ovládat prakticky vše. Mají k dispozici otestované integrace špičkových produktů světových leaderů v různých technologiích. Loxone rozšiřuje pole působnosti svého výrobce do celé oblasti automatizace budov.

Nový rok - nová koupelna? Tipy na malé i velké změny

24.01.2022 00:00
Koupelna patří k místnostem, které se rekonstruují nejčastěji, ať už kvůli funkčnosti nebo designu. Česká značka koupelnového vybavení Jika přináší několik tipů na malé i velké změny, díky kterým dostane vaše koupelna nový vzhled.

Kvalita vnútorného prostredia v bytových jednotkách v rôznych etapách interiérových úprav

24.01.2022 00:00
Predkladaný príspevok sa zaoberá hodnotením kvality vnútorného prostredia (IEQ) v dvoch apartmánových jednotkách nachádzajúcich sa v rôznych štádiách interiérových úprav – v štádiu holobytu a vo finálnom štádiu zariadeného bytu. Výsledky monitoringu IEQ potvrdili minimálne rozdiely medzi holobytom a kompletne zariadeným bytom z hľadiska tepelno-vlhkostnej mikroklímy. Priemerné koncentrácie tuhých častíc dvoch reprezentatívnych frakcií (PM2,5 a PM10) boli vyššie v prípade holobytu. Naopak vyššie koncentrácie celkových prchavých organických zlúčenín (TVOC) boli zaznamenané v prípade zariadeného bytu.

Funkční a konstrukční rozdělení komínů podle ČSN 73 4201:2016

24.01.2022 00:00
Typ komínu rozhoduje o vhodnosti, použití, podmínkách instalace komínů a hraje roli i u odvodu spalin od spotřebičů na pevná, kapalná i plynná paliva. Rozlišení komínů na samostatné či společné, komíny systémové, individuální i dodatečně vyvložkované atd. si přiblížíme v tomto článku.

Video: Představení BETONBAU, výrobce prefabrikovaných betonových staveb pro energetiku a vodohospodářství

23.01.2022 00:00
Jaké jsou výhody bezesparých prefabrikovaných staveb z betonu? Seznamte se s nimi v krátkém videu, které vám ukáže možnosti jejich uplatnění a provede vás výrobou a montáží.

Nové Technologické centrum UMPRUM je kompletně vybaveno svítidly Zumtobel

23.01.2022 00:00
Po bezmála deseti letech příprav a stavebních prací otevřela těsně před koncem roku 2021 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) své nové Technologické centrum. Nová budova v pražské Mikulandské ulici nabízí nadstandardní dílenské zázemí odpovídající vysokým technickým požadavkům, stejně jako prostory pro teoretickou výuku, výstavy, společenské akce nebo konference. Správnou úroveň osvětlení při výuce a tvůrčí činnosti studentů UMPRUM zajišťují svítidla a řídící systém osvětlení od společnosti Zumtobel.

Moderní plynová kotelna místo výměníkové stanice

23.01.2022 00:00
V městské části Praha-Kbely probíhá postupné odpojování bytových domů od stávajícího dodavatele tepla založeného na spalování uhlí a přechází se na nízkotlaké plynové kotelny s kondenzačními kotli zásobujícími několik domů.

Kde si půjčit na vybavení domácnosti

22.01.2022 00:00
Plánujete-li obměnu napříč domácností, nemusíte si upírat vyhlídnutý nábytek či domácí spotřebiče, s financováním vám totiž pomůže nebankovní půjčka. Na co přesně ji použijete záleží na vás, žádat o ni přitom můžete kompletně online a peníze mít do hodiny v kterýkoliv všední den.

Agrivoltaika v Česku: je potřeba odstranit bariéry, které znemožňují propojení zemědělství s výrobou čisté energie

22.01.2022 00:00
Přední zemědělské svazy společně s Aliancí pro energetickou soběstačnost upozorňují novou vládu na potřebu odstranit právní bariéry, které neumožňují využívat českou zemědělskou půdu současně pro zemědělství a pro výrobu elektřiny.

Poločas DPI: Z ČEZ už přešlo na standardní smlouvu 95 % odběratelů

22.01.2022 00:00
Od ukončení činnosti Bohemia Energy uplynuly 3 měsíce, pro zákazníky tedy polovina lhůty pro výběr nového dodavatele energií. V režimu DPI u ČEZ Prodej zůstává už jen 5 % z více než 383 000 odběratelů, téměř 365 000 zákazníků už tedy přešlo nebo přechází na výhodnější standardní smlouvy.

Bohatý program Baumit Akademie i v roce 2022

21.01.2022 00:00
Vzdělávací program Baumit Akademie se i letos zaměří na nejnovější Baumit produkty, služby a postupy, legislativu či moderní projektování. O přípravě a programovém obsahu nového ročníku jsme si povídali s Ing. Václavem Nevšímalem, vedoucím produktového managementu společnosti Baumit.

Michal Šnobr: jeden blok v Dukovanech českou energetiku nezachrání

21.01.2022 00:00
Plánované odstavení uhelných zdrojů jádrem nahradit nestihneme, v úvahu tak připadá zejména plyn a obnovitelné zdroje. Jak by tento vývoj měla reflektovat nová státní energetická koncepce? Na to jsme se zeptali Michala Šnobra, poradce finanční skupiny J&T.

Jak ani uprostřed města a technologií neztratit kontakt s přírodou? Odpovědí je biofilní design

21.01.2022 00:00
Biofilie je stále oblíbenějším trendem v interiérovém designu. Je definována naší vnitřní tendencí hledat spojení s přírodou a hledá řešení, která nás k ní přibližují. Podle nejnovější studie „HEAD DOWNERS 2021“ společnosti VELUX je pro nás příroda nesmírně důležitá, ale zároveň cítíme, že s ní ztrácíme kontakt.

Větrací technika SIEGENIA

20.01.2022 00:00
SIEGENIA AERO se pomocí celého spektra decentrální větrací techniky stará o zdravé klima místností. Využívá k tomu výkonné okenní nebo nástěnné větráky.

Stránky