fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 1 hodina 45 min zpět

Sonická detekce poruch sítě ušetří vodu, práci s hledáním poruch i správu sítě

21.09.2023 00:00
Včasná identifikace i těch nejmenších netěsností znamená ve výsledku možnost výrazného snížení celkového množství nefakturované vody.

Na trhu přibylo nekvalitních čerpadel, varují před nimi výrobci, AVTČ i MPO

21.09.2023 00:00
Mezi výrobci je veřejným tajemstvím, že stát sice energetickou účinnost zařízení kontroluje, kontrolovat může ale jen doložení štítku energetické účinnosti.

Dřevěné pelety: Udržitelné energetické řešení

21.09.2023 00:00
V důsledku rostoucích energetických potřeb a povědomí o otázkách ochrany životního prostředí se alternativní a udržitelné zdroje energie staly v posledních letech středem zájmu. Mezi různými řešeními se dřevěné pelety stávají stále populárnější volbou. Abychom do tohoto tématu přinesli více světla, připravili jsme rozhovor s Kateřinou Špunda, odbornou poradkyní přes pevná paliva ze společnosti Optimtop.

Moderní, úsporný a zcela jedinečný "look" pro Vaše domovy

21.09.2023 00:00
V dnešní rychle se měnící době oprava stávajících bytových domů nabývá stále většího významu. Staré budovy, které kdysi dobře sloužily a léta vyhovovaly potřebám majitelů, mají nyní velký potenciál proměnit se v moderní, energeticky soběstačnější a esteticky přitažlivější domy. Komplexní revitalizace bytového domu představuje nejen významnou investici do budoucnosti, do lepšího a kvalitnějšího bydlení, ale také i významnou úsporu v podobě snížení nákladů za energie až o 70 %.

Nový web OLEJOVÉ TOPENÍ

21.09.2023 00:00
Extra lehký topný olej je stále obestřen určitým tabu, vnímán značně předpojatě a dostupných informací o něm je málo. Skýtá v sobě přitom obrovský potenciál, zvláště v dnešní době energetické krize, kdy ceny rapidně stoupají a nejistota ohledně dodávek je veliká.

Litomyšl hostí největší českou konferenci o vodě

20.09.2023 00:00
Vědci, odborníci z provozů, dodavatelé technologií i studenti z oboru vodního hospodářství se po dvou letech opět setkávají na největší domácí odborné konferenci o vodě. CzWA svoji bienální konferenci s jednoduchým podtitulem VODA pořádá již popatnácté. Konference probíhá ve dnech 20. až 22. září. Vrací se opět do Litomyšle a s ní přijíždějí rekordní čtyři stovky účastníků.

Uzavřeli jste smlouvu na dodávku energií a máte ještě lepší nabídku. Jak postupovat?

20.09.2023 00:00
Energošmejdi dávají zase o sobě vědět. Společnosti v EP Energy Trading snížily cenu elektřiny a plynu. Nejvýhodnější oficiální nabídky na trhu. Doporučené ceny k jednání. Co když si svoji volbu rozmyslíte a smlouvu máte již podepsanou? Jak společnost ED.G instaluje chytré elektroměry?

Asociace podniků topenářské techniky - odpověď vlády na otevřený dopis

20.09.2023 00:00
Způsob transformace vytápění domácností státní správa komunikuje jen s vybranými neziskovými organizacemi, které mají stejný názor jako zainteresovaní státní úředníci,“ říká APTT. Dokládá to i odpovědí na otevřený dopis zaslaný premiérovi.

Zateplujete dům? Poradíme, jak zlevnit izolaci až na polovinu

20.09.2023 00:00
Nejúčinnějším způsobem, jak snížit náklady za energie, zejména ve starších domech, je jejich kvalitní zateplení. K tomu lze využít dotační podporu, která prokazatelně motivuje ke kvalitnějším renovacím.

Tepelné čerpadlo země/voda: Jsou obavy namístě?

20.09.2023 00:00
Tepelná čerpadla země/voda jsou podle všeho tím nejúčinnějším a zároveň nejekonomičtějším řešením vytápění a chlazení, které je v současné době k dispozici. Přesto se právě v souvislosti s tímto systémem setkáváme s řadou obav a předsudků, které odrazují potenciální zájemce od pořízení. Rozhodli jsme se proto tyto často mylné domněnky vyvrátit a ukázat, proč se investice do zemního tepelného čerpadla rozhodně vyplatí.

Ekonomická řešení větrání Kermi x-well

19.09.2023 00:00
Maximálně vzduchotěsné pláště domů novostaveb/rekonstruovaných budov zabraňují přirozené výměně vzduchu. Větrací jednotky Kermi x-well zajišťují minimální výměnu vzduchu podle normy DIN 1964-6/ČSN EN 15 665/Z1 a přispívají k ochraně technického stavu objektu a zabraňují tvorbě plísní. V závislosti na stavebních požadavcích a oblasti použití jsou k dispozici jednotky centrálních a decentrálních větracích systémů. Systémy s letním obtokem přivádí čerstvý venkovní vzduch do budovy, aniž by došlo k jeho ohřevu. Společným znakem větracích jednotek Kermi x-well jsou tichý provoz a nízká spotřeba energie díky efektivním ventilátorům.

Jak řešit povinnost hospodaření s dešťovou vodou na vlastním pozemku

19.09.2023 00:00
Řešení pro zalévání zahrady rodinného domu či chalupy rychle a snadno. Poslechněte si v rozhovoru jak nebo se přijďte poradit na FOR ARCH. Aliaxis je až do soboty ve stánku Aquanix.

Vícepodlažní domy na bázi dřeva v Česku a Německu

19.09.2023 00:00
Cílem příspěvku je představit zkušenosti s návrhem vícepodlažních budov na bázi dřeva v České republice a Německu s ohledem na rozdílné požadavky, klasifikace a bariéry.

Tepelná čerpadla Kensol

19.09.2023 00:00
Společnost Frankensolar Eastern Europe s.r.o. na veletrhu FOR ARCH představí novou značku tepelných čerpadel KENSOL a modulární domy KENO Home.

Obalovna s kapalným propan-butanem první v republice

18.09.2023 00:00
Řada nových průmyslových provozů vzniká na zelené louce, byť v těsné blízkosti měst, ale ne zas natolik, aby významně zasahovaly do městské aglomerace. Většina z nich řeší důležitý problém a tím je zdroj energie pro svoji výrobu, případně pro vytápění objektů. Pokud tomu nepřeje zrovna náhoda, tak v místě obvykle chybí přípojka zemního plynu, což do značné míry eliminuje možnost výběru energie, pokud investor zohledňuje v prvé řadě ekonomiku provozu.

Používání azbestu ve stavbách a co je možné s tím dělat

18.09.2023 00:00
V České republice existuje celá řada historických staveb s azbestem, jenž byl použit při opravách a rekonstrukcích. Příkladem za všechny může být Španělský sál Pražského hradu. Z uvedeného vyplývá, že z pohledu možné přítomnosti azbestu je nutné při diagnostice objektu zohlednit i dobu předchozích oprav, zejména v 60. až 80. letech minulého století, kdy byly výrobky obsahující azbest hojně používány.

Co provází investora celým procesem výstavby?

18.09.2023 00:00
Rozhovor zaměřený na průběh výstavby z pohledu investora. Erik Štefanovič a Zbyněk Kovář ze společnosti DELTA Česká republika přiblíží téma nastupující digitalizace a rozvoje ve stavebnictví, projektové přípravy, výběrových řízení, řízení a koordinace staveb, ale také projektování budov s ohledem na udržitelnou výstavbu či měnící se požadavky investorů v době, kdy skokově vzrostly ceny energií.

Neuvěřitelné panely Suntech, analýza po 17 letech

18.09.2023 00:00
S aktuálním solárním boomem na trhu vzniká obrovské množství nových výrobců solárních panelů. Výrobci se předhánějí na poli stále se zvyšující účinnosti, živostnosti, záruky a garantovaného výkonu po letech provozu.

Pomůcka: Požadavky na větrání bytových prostorů

18.09.2023 00:00
Pro urychlení prací spojených s návrhem větracího systému a s výběrem vhodné výkonné větrací jednotky lze využít aktualizovanou pomůcku-tabulku: Požadavky na větrání bytových prostorů na TZB-info.

Dům jedním tahem představí na FOR ARCHu nové modulární domy i možnost ušetřit 125.660 Kč

18.09.2023 00:00
Na stavebním veletrhu For Arch, který se letos koná od 19. do 23. září v areálu PVA EXPO PRAHA, představí Dům jedním tahem (DJT) nové modulární domy z keramického betonu pro rekreaci i celoroční bydlení. Nebudou chybět oblíbené 3D prohlídky rodinných domů ani lákavá akční nabídka.

Stránky