fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 1 min 58 sek zpět

České teplárenství bez uhlí do roku 2035? ČVUT představuje novou studii

13 hodin 22 min zpět
Odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze navrhují, jak se škodlivých emisí zbavit, kolik to bude stát a jak investovat.

ČEZ v Ledvicích zkouší moderní typy fotovoltaických panelů pro velké solární elektrárny

13 hodin 22 min zpět
Na nové fotovoltaické elektrárně v Ledvicích zkouší ČEZ vlastnosti a vhodnost různých typů panelů, které chce po vyhodnocení nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Úhrnný výkon těchto zdrojů, kterými přispěje k plnění klimatických cílů a závazků České republiky, by měl v příštích 10 letech dosáhnout tisíců MW.

Ideový návrh dodatečného zvýšení tuhosti a únosnosti dřevěného nosníku s využitím předpětí

13 hodin 22 min zpět
Příspěvek pojednává o možné aplikaci objevu nového stavebního druhu, tj. předpjatého dřeva, v souvislosti se sanací starých dřevěných hal. Prokazuje nejen úspornost tohoto postupu, ale všímá si i jeho další výhody zvětšit stávající únosnost konstrukce haly a zřídit např. zelenou střechu.

Přeshraniční projekt inteligentních distribučních soustav ACON má letos před sebou plánované investice za 800 milionů korun

19.04.2021 00:00
Na českém území se za 26 milionů korun rozšíří kapacita rozvodny u obce Tvrdonice a zmodernizuje a postaví dalších 250 chytrých trafostanic. Na Slovensku pak vznikne nová transformovna v Borskom Svätom Jure. V plánu je i další modernizace stávající infrastruktury. Projekt společného zájmu vyjde do konce roku 2024 na více než pět a půl miliardy korun, z nichž polovinu pokryjí dotace z Evropské unie.

Experimentální ověření betonů s recyklovaným cihelným kamenivem

19.04.2021 00:00
Tento článek pojednává o možnosti využití cihelného kameniva ze stavebního a demoličního odpadu. V článku jsou shrnuty vlastnosti betonů s laboratorně optimalizovanou recepturou s plnou náhradou přírodního kameniva recyklovaným cihelným kamenivem. Testování betonových vzorků probíhalo podle platných norem. Výsledkem je směs s optimalizovanými vlastnostmi pro výrobu konstrukčních dílců.

Význam 3D BIM modelu geotechnické konstrukce a podloží

19.04.2021 00:00
Rychlý postupující proces digitalizace ve stavebnictví zahrnuje i oblast geotechniky. Proces BIM je jedním z jeho projevů. Propojení 3D modelu podloží a vlastní geotechnické konstrukce tak může podat jasnější pohled na interakci této konstrukce s podložím. Současně však umožňuje zřetelnou kontrolu pro všechny účastníky stavebního procesu, zda všechny podmínky této vzájemné interakce jsou splněny, zda je zde docíleno základního principu navrhování geotechnických konstrukcí – péče věnovaná všem fázím návrhu a realizace musí odpovídat riziku s touto konstrukcí a podložím spojené. V této souvislosti bude též uvedena specifikace návrhu EC 7 druhé generace, jež s různými modely počítá.

Nejčastější problémy vody z vrtů a studní. Jak je napravit?

19.04.2021 00:00
Studna na vlastním pozemku je vzácná deviza, která poskytuje majiteli tolik žádaný pocit nezávislosti na rozvodných sítích. Přítomnost studny proto vždy zvedne hodnotu příslušné nemovitosti. Studniční voda bývá mnohdy kvalitnější než ta z veřejného vodovodu, neboť je čerpaná z velké hloubky. I v ní se ale mohou vyskytnout zdraví škodlivé látky či organismy. V případě jakékoliv změny kvality vody je na místě neváhat, poradit se s odborníky, nalézt optimální řešení a problém napravit.

Armatury Schell pro veřejný sektor robustností splňují požadavky na antivandal provedení

19.04.2021 00:00
TOP téma komerčních armatur Schell je funkční design. Armatury pro komerční sektor musí být snadno ovladatelné, příjemné na užívání i na pohled a co je také důležité, aby měly hladké, rovné, dobře čistitelné plochy.

Developer Nové Chýně svěřil vytápění, teplou vodu i chlazení tepelným čerpadlům

18.04.2021 00:00
Obyvatelé tak získali účinný, ekonomický, a hlavně provozně velmi levný zdroj tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody, navíc s možností chlazení objektu v teplých letních dnech.

Stanovení rychlosti eroze a erodibility průsakové cesty v píscích

18.04.2021 00:00
Další z oceněných prací studentské konference JUNIORSTAV s komentářem redakce se věnuje vnitřní erozi. Zvláštním případem je vznik průsakové cesty v základové spáře objektu, ke kterému dochází v případě překročení kritického hydraulického gradientu na okraji základové spáry. Zvláště nebezpečný je tento jev v případě, kdy je objekt založen na písku či na písčité zemině, která je velice snadno erodovatelná. Článek popisuje experimentální zařízení pro stanovení rychlosti eroze vybraného písku, včetně postupu jejího stanovení, a též postup odvození koeficientu eroze, který je nejčastěji používán pro vyjádření erodibility. Práce dále obsahuje kritické hydraulické gradienty, při nichž došlo v průběhu experimentů k erozi materiálu.

Jen 17 % mladých uvedlo jako ideální bydlení nízkoenergetický dům

17.04.2021 00:00
Více procent uvedlo mazlíčky, zahradu, balkón, terasu i sousedy, vyplynulo z průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen.

Novela energetického zákona přitvrdí vůči energetickým šmejdům

17.04.2021 00:00
SOCR ČR vítá další zpřísnění postihů energošmejdů a posílení práv spotřebitelů. Klíčové je, aby sněmovna projednala novelu energetického zákona bez zbytečného zdržování.

Kapalný plyn LPG řeší chybějící plynovou přípojku, slabý zdroj elektřiny

17.04.2021 00:00
Zkapalněný plyn je operativně možné distribuovat cisternami, ale i tlakovými láhvemi. Nevyžaduje liniové přípojky vedoucí přes mnoho pozemků k energetické infrastruktuře a tím zásadně zkracuje dobu ke zprovoznění budovy a zjednodušuje stavební řízení.

Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi - opět v říjnu 2021

16.04.2021 00:00
Intenzivní 5denní (3+2 dny) vzdělávací seminář. Podzimní pravidelné školení poběží v termínu 11.-13.+18.-19. října 2021. Počet míst je omezen, proto s přihlášením (rezervací) neváhejte, předchozí semináře byly vždy rychle obsazeny.

5 důvodů, proč stavět dům svépomocí

16.04.2021 00:00
Ať už se chystáte na velkou rekonstrukci nebo rovnou na stavbu nového domu, možná právě stojíte před zásadní otázkou: „Nechat si dům postavit nebo se do toho pustit sami?“ Kdo se na to cítí a má alespoň trošku šikovné ruce, může se do stavby domu pustit sám. Stavba svépomocí vám dává v mnoha směrech volnost, naprostou kontrolu a v neposlední řadě přináší velkou finanční úsporu!

Rychleschnoucí beton Knauf BN30

16.04.2021 00:00
Rychleschnoucí beton je potřeba všude tam, kde je vyžadovaná vyšší rychlost vytvrdnutí (nárůstu pevnosti) z důvodu pokračování nebo navázání dalšího technologického procesu. Nebo jednoduše potřebujete něco rychle zabetonovat. Pro zpracovatele je důležitá, kromě zmíněné rychlosti, také spolehlivost v průběžném nárůstu vysokých pevností při betonování za různých teplotních podmínek.

Silná trojka od IVARU - DIRTSTOP, BRIX a POLIFEMO

16.04.2021 00:00
Jedním z důležitých a nezanedbatelných faktorů prakticky každého otopného systému nebo zdroje vytápění, se značným vlivem na provozní spolehlivost a dlouhodobou životnost je kvalita otopné vody v nich cirkulující.

Hledáte elegantní plot, který vydrží věky? Zkuste betonový!

15.04.2021 00:00
Ohromit na první pohled. A nejen návštěvy, ale i všechny kolemjdoucí. Ano, i to dokáže tak obyčejná věc, jakou je plot. Stačí jen sáhnout po správném materiálu. Možností je spousta. Pokud ale chcete opravdu zapůsobit, zvolte beton!

Spotřeba byla začátkem roku vyšší i pandemii navzdory, výrobu elektřiny z OZE táhla nahoru voda

15.04.2021 00:00
Meziroční spotřeba elektřiny v Česku za uplynulé čtvrtletí stoupla o 3,2 procenta. Přispělo k tomu chladnější počasí, zatímco vliv pandemie se ukázal být relativně malý. Výrobě elektřiny ze slunce a větru konec zimy nepřál, o to více se ovšem dařilo vodním elektrárnám.

Pro budoucí generace: Viessmann přináší nové větrací zařízení pro školy

15.04.2021 00:00
Situace kolem koronaviru je nejen v České republice, ale i všude v Evropě stále komplikovaná a vyžaduje zásadní opatření. Proto je důležité zajistit podmínky k práci ve veřejných zařízeních a zejména vyučování na školách. Abychom významně přispěli k řešení situace, vyvinula společnost Viessmann nové zařízení na čištění vzduchu Vitovent 200-P.

Stránky