fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 2 hodiny 27 min zpět

Ceny v nových cenících jsou vysoké, kvůli zastropování se dodavatelé nemusí omezovat

2 hodiny 53 min zpět
Vracíme se k dvanáctiměsíční průměrné ceně spotových ceníků. Jak budou vypadat ceníky na příští rok? Nefouká, nesvítí, elektřina a plyn jsou nyní drahé.

O komínech pro ty, kteří chtějí topit uhlím, dřevem nebo biomasou

2 hodiny 53 min zpět
Spalinová cesta musí být bezpečná, pozor při znovuzprovoznění komínů. Kamna Almeva HEARTH jsou na skladě. K úsporám v provozech hodně pomůže systém zpětného získávání tepla HEAT RECOVERY. Koncentrický komín odvede bezpečně spaliny, ale i přivede vzduch pro spalování.

Jak kombinovat plynový kotel a tepelné čerpadlo?

2 hodiny 53 min zpět
Výměna plynového kotle za TČ? Co si při výměně zdroje vytápění pohlídat? A jaké části systému plynového kotle lze využít i pro tepelné čerpadlo?

Pronikněte do tajů CCI

2 hodiny 53 min zpět
Za vznikem mezinárodního klasifikačního systému CCI stálo především Estonsko (Construction Information Foundation) a Česko (Česká agentura pro standardizaci).

Návrh zákona na vyúčtování za teplo a teplou vodu schválil Senát

05.12.2022 00:00
Senát schválil návrh zákona k informacím o spotřebě tepla a teplé vody, a to minimálně v měsíčních intervalech. Jde o transpozici EU směrnice.

Přizpůsobte si kotel na pelety podle svého

05.12.2022 00:00
Pokud chcete vytápět pevným palivem, a přitom se o topení co nejméně starat, je nejlepší zvolit automatický kotel na pelety. Ze všech možností nabízí nejvyšší komfort, protože většinu práce udělá za vás. Pro snadnou údržbu můžete použít užitečné příslušenství. Kotel se navíc vejde i do velmi malých prostor.

700 mil. Kč na pomoc městům a obcím po živelních pohromách

05.12.2022 00:00
Obce a kraje mohou žádat do 13.1.2023. Připojujeme pořad Tornádo rok poté, který jsme natáčeli na Moravě na jaře 2022. Ptali jsme se starostů, jak vypadá situace v postižených obcích po roce.

Odvody spalin (komíny) ke kotlům na topné oleje

05.12.2022 00:00
Růst zájmu o vytápění extra lehkým topným olejem (topnou naftou) je spojen s nutností prověřit stav komína (odvodu spalin), případně jej upravit nebo instalovat nový. Přitom se musí zohlednit teploty, tlaky a chemické složení spalin. Lze použít vhodnou ušlechtilou ocel i keramiku.

Analýza činnosti technického dozoru v praxi

05.12.2022 00:00
Příspěvek seznamuje s analýzou činnosti technického dozoru v praxi, a to včetně volby smluvních podmínek FIDIC využitých v rámci významných dopravních staveb pro Ředitelství silnic a dálnic ČR, které byly zahájeny nebo realizovány v období 2020–2021. Cílem je objasnit, popsat náplň a povinnosti technického dozoru při vykonávání této funkce, která se netýká pouze fyzické kontroly prací na stavbě, ale skládá se i z mnoha druhů administrativních činností.

Výpočet úspor tepla a peněz při větrání s rekuperací

05.12.2022 00:00
Větráním s rekuperací se snižují náklady na vytápění. Za jak dlouho se rekuperace ekonomicky zaplatí, to lze stanovit s využitím on-line výpočtu.

Rekonstrukce bývalého hotelu Intercontinental jako výzva nejenom pro památkáře

04.12.2022 00:00
V rámci říjnového semináře Společnosti pro technologie ochrany památek STOP představil architekt Marek Tichý historii výstavby pražského hotelového komplexu Intercontinental v Pařížské ulici a nastínil možnosti jeho rekonstrukce. Ta je v současné době ve fázi dokončování první etapy zahrnující statiku objektu, obvodové a střešní pláště.

Tepelné čerpadlo v horských podmínkách

04.12.2022 00:00
Rodinný dům se nachází v malé obci v Krušných horách, na pozemku o velikosti 6 426 m2. Dům je navržen jako pasivní stavba, která těží z polohy a orientace parcely. Prosklené plochy se v zimě stávají tepelným zdrojem domu díky dopadajícímu světlu do interiéru.

Žluté stroje CAT ozdobily veletrh Bauma v Mnichově

04.12.2022 00:00
Skoro půl milionu diváků navštívilo veletrh Bauma. V expozici společnosti Zeppelin si mohli prohlédnout téměř padesát nových strojů. Ostře sledované byly bezemisní stroje poháněné elektřinou z baterií.

Barrandovský most odvodněn obrubníkovým systémem

03.12.2022 00:00
Právě probíhající rekonstrukce mostu na barrandovské estakádě v Praze je příkladem instalace bezpečného, účinného, a přitom jednoduchého odvodnění s liniovým obrubníkovým systémem. Při komplexní rekonstrukci se zcela ruší centrální venkovní svodový žlab, který byl komplikovaný na údržbu. Do něj byly v pravidelných intervalech instalovány propustky na odvod vody z komunikace. V obou ramenech mostu je místo něj navržen podélný liniový obrubníkový systém MEA KERB BRIDGE, který vodu rovnoměrně zachytává přímo z vozovky a bez dalšího přípojného potrubí odvádí na konec mostu do sběrné jímky.

Bude se napouštět - aneb revitalizace Zámeckého rybníka v Lednici potřetí

03.12.2022 00:00
Neoddiskutovatelně jsme svědky něčeho zcela výjimečného. Lednický zámek se znovu zaskví se svými průhledy a salety, parkovou úpravou a vzácnými dřevinami v hladině „staronového“ rybníka. Je to drobounká část dluhu naší těžce zkoušené přírodě. Revitalizace za 140 miliónů se chýlí ke konci.

V Kongresovém centru Praha začala výstavba největší FV v centru Prahy

03.12.2022 00:00
Celkově na ploše 7 000 metrů čtverečních vyroste 2 080 solárních panelů, které ročně Kongresovému centru Praha uspoří 5,5 milionu korun za elektřinu.

Zvažujete výměnu chladicí jednotky v budově? Výhod je hodně

02.12.2022 00:00
Chladicí jednotky neboli chillery jsou v zásadě tepelná čerpadla využívaná v komerčních budovách k jejich chlazení, ale i vytápění. Po určité době jejich provozu je dobré provést kompletní prohlídku a analýzu efektivity systému. Výměna je jistě nákladná záležitost spojená s nutnou odstávkou v řádu dní, ale určitě se vyplatí. Co všechno můžete získat včasnou výměnou chladicí jednotky za zařízení Daikin? Jak taková výměna probíhá?

František Hrdlička: německá Energiewende s plynem téměř nepočítala

02.12.2022 00:00
Zelená transformace nepostupuje tak rychle, aby mohly bezemisní zdroje během dekády nahradit fosilní paliva. Od uhlí je tak možné odejít, až když za něj budeme mít adekvátní náhradu.

Podomítkové moduly nejen pro závěsné toalety

01.12.2022 00:00
Podomítkové konstrukce s nádržkami skrytými za stěnou pro závěsné toalety jsou dnes nejpoužívanější variantou. Proč se rozhodnout pro podomítkový modul? A jaké jsou výhody v porovnání s kombinačními klozety, jejichž součástí je keramická nádržka a jsou umístěné klasicky na zem? Lze na moduly instalovat i jiné zařizovací předměty?

ARMEX ENERGY představuje ověřené tipy, jak snížit spotřebu energií v domácnosti

01.12.2022 00:00
Dodavatel energií ARMEX ENERGY vydal brožuru se 17 tipy na snížení spotřeby elektřiny a plynu. Mezi radami najdete ty z oblasti vaření, vytápění, ale také skladování potravin. Zajímavou radou je pak například správně vyčištěný komín pro efektivní provoz kotle.

Stránky