fbpx TZB Info | Ekodům

TZB Info

Přihlásit se k odběru zdroj TZB Info TZB Info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Aktualizace: 11 min 27 sek zpět

Základy: Požární bezpečnost staveb

4 hodiny 27 min zpět
Bezpečnost je jedním z nejdůležitějších kritérií ve stavebnictví, ať už jde o průmyslové, soukromé nebo veřejné budovy. Nejenže je potřeba klást důraz na použití kvalitních materiálů a technologií, ale především na zajištění bezpečnosti osob a na ochranu majetku. Nejčastějším rizikem je požár.

Srovnání spotřeby vody, ceny vodného a stočného v krajích v roce 2023

4 hodiny 27 min zpět
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil výsledky statistického zjišťování za rok 2023 a představil publikaci nazvanou Vodovody, kanalizace a vodní toky. Obsahuje zajímavá data, která jistě ocení nejenom vodohospodáři. Nabízíme malou rekapitulaci.

Kurzy k profesní kvalifikaci: Topenář, montér kotlů na biomasu

4 hodiny 27 min zpět
Státem dotované instalace kotlů na biomasu smí provádět pouze osoba s patřičnou profesní kvalifikací, kterou je nutné si pravidelně jednou za pět let obnovit.

Firemní fotovoltaika s dotací? Pro výkonné FVE musíte mít do konce října stavební povolení

4 hodiny 27 min zpět
Pokud chcete získat dotaci na fotovoltaiku o výkonu 50 kWp a více pro velkou budovu, instituci či firmu, musíte do 31. října 2024 získat stavební povolení. Na konci října se uzavírají dotační výzvy a bez stavebního povolení dotaci získat nelze. Pro udělení stavebního povolení musíte mít hotovou projektovou přípravu.

Moderní břízolit je vhodný na renovace i ETICS

4 hodiny 27 min zpět
Omítka s nepřekonatelnou životností. Tak se do stavebního světa zapsal břízolit, směs cementu, písku a vápenného hydrátu. Po letech, kdy tyto omítky načas ustoupily modernějším materiálům, se jejich tradice opět vrací.

Rámcová směrnice o odpadech: Rada EU zahájí jednání o její revizi

4 hodiny 27 min zpět
Mají odpady z potravin a textilu a obor vytápění přímý vztah? Odpady jsou mimo jiné i surovinami pro výrobu bioplynu nebo přímo tepla. Potenciální omezení množství odpadů musí současné energetické procesy zahrnout do svých plánů.

Nová éra energetiky: Výhody a výzvy komunitního sdílení

4 hodiny 27 min zpět
Od 1. července tohoto roku bude díky novele energetického zákona možné sdílet elektřinu v rámci energetických komunit. To znamená, že budete moci sdílet elektřinu mezi sousedy nebo elektřinu vyrobenou doma si poslat například na chalupu. Obce zase plánují zásobovat své školy, úřady a nemocnice elektřinou z fotovoltaických panelů umístěných na střechách veřejných budov.

Kolaudační rozhodnutí ve starém a novém stavebním zákoně

20.06.2024 00:00
Kolaudaci lze stručně charakterizovat jako pomyslné razítko, které musí většina staveb obdržet poté, co byly dokončeny a dříve, než začnou být užívány k danému účelu. Problém může nastat v době, kdy se mění pravidla. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se zeptali odborníků na změny v právní úpravě a na možnosti obrany proti kolaudačnímu rozhodnutí (souhlasu) ve světle starého a nového stavebního zákona.

Letní servisní akce analyzátorů spalin

20.06.2024 00:00
Dopřejte Vašemu analyzátoru spalin ozdravný pobyt v letovisku Testo, ať je připraven na další topnou sezónu.

Evropská komise otevřela dveře historicky největší modernizaci českého teplárenství

20.06.2024 00:00
Rozhodnutí Evropské komise podpořit kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET) v objemu 75 miliard korun je pro českou energetiku jedna z nejdůležitějších zpráv za posledních několik let. Naplno se totiž otevřely dveře pro transformaci a dekarbonizaci tuzemské energetiky a rovněž pro historicky největší modernizaci tepláren.

Využití tepelné energie vodních toků k vytápění a chlazení budov

20.06.2024 00:00
Vodní toky představují obrovský a dosud nevyužitý zdroj energie. V tomto případě však není řeč o jejich kinetické, ale tepelné energii.

Novinky z galaxie Aiko: Neostar a Nebular

20.06.2024 00:00
Portfolio nejoblíbenějšího výrobce posledních měsíců se rozrůstá o další hvězdy. Aiko nás nepřestává překvapovat a přináší na trh další dvě novinky – celočerný 500W panel Neostar 2S a zbrusu nový ultralehký panel Nebular 440 W.

Dražší voda jako cesta k udržitelnosti českého vodohospodářství?

20.06.2024 00:00
V minulosti a současnosti je obvyklé, že vodohospodářské systémy jsou navrhovány pro růst. Je velice pravděpodobné, že v souvislosti s nižší spotřebou bude nutné realizovat na řadě míst takové vodohospodářské systémy, které budou připraveny na opačný trend – což je něco zcela nového. Díky ojedinělé tradici českého vodohospodářství máme příležitost připravit se na budoucnost v době, kdy jsme ještě v dostatku.

Nová divize LEDVANCE Renewables: fotovoltaika pro světlejší a zelenější budoucnost

20.06.2024 00:00
Komplexní řada produktů a služeb zaručuje hladkou integraci fotovoltaických panelů, střídačů a baterií pro rezidenční budovy díky vzájemné kompatibilitě.

Radiální ventilátor nastavuje nové standardy - extrémně kompaktní, ještě účinnější, ještě tišší

19.06.2024 00:00
Společnost ZIEHL- ABEGG optimalizuje své výrobky z hlediska akustiky a účinnosti. Klíč k tomuto cíli byl nalezen v oblasti biomimetiky (zkoumání zajímavých konstrukčních řešení v přírodě u živých organismů a snaha je napodobit). Výsledkem je radiální ventilátor s novým, optimalizovaným designem.

Inspirativní interiéry pro vzdělávání

19.06.2024 00:00
Správně navržené a realizované interiéry vzdělávacích institucí jsou klíčem ke zdravému prostředí, které přímo ovlivňuje celkovou kvalitu vzdělávacího procesu a má významný dopad na duševní a fyzické zdraví studentů a zaměstnanců školy.

Nepálené cihly pro Zambii zaujaly české děti

19.06.2024 00:00
V polovině května prezentoval studentský projekt stavíme školu v Zambii postup výroby nepálených cihel, ze kterých škola v zambijském Kashitu postupně vzniká. Akce proběhla na pražském Výstavišti v rámci festivalu Maker Faire Prague.

Rekordně nízké ceny elektřiny a plynu pro vás teď, když se zdražuje

19.06.2024 00:00
Nový tarif s nejlevnější cenou plynu na trhu a velmi levnou elektřinou. První dodavatel, který zdražuje plyn novým zákazníkům. Aktualizované ceníky s fixní cenou na měsíc jsou nyní výrazně dražší. Nové produkty ovlivnily i náš přehled nejvýhodnějších nabídek elektřiny a plynu na trhu. Ceny energií na našich burzách nepřestávají růst, i když jen mírně. Elektřina odstavením provozu uhelných elektráren nezdraží.

Liapor Mix nabízí 3 varianty lehkého betonu pro různé využití při rekonstrukci

19.06.2024 00:00
Použití správných materiálů může výrazně usnadnit rekonstrukci bytu nebo domu. Jedním z takových materiálů je lehký keramický beton (Liaporbeton). Jeho hlavní výhodu naznačuje už samotný název. Je lehký. A právě proto je to ideální materiál pro rekonstrukce. Respektuje totiž často již omezenou nosnost konstrukce starších staveb, aniž by pozbyl ostatních důležitých vlastností, které od betonu očekáváte.

Pardubický kraj je lídrem v projektech energetických úspor. Celkem ušetří přes 700 milionů korun

19.06.2024 00:00
Pardubický kraj nyní spouští nový energeticky úsporný projekt na celkem deseti krajských budovách. V devíti školách a jednom zdravotnickém zařízení dojde k modernizaci vytápění, instalaci fotovoltaiky s bateriemi nebo úsporného osvětlení. Úspory budou financovány metodou EPC, projekt bude mít na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Stránky