Pasivní domy

Přihlásit se k odběru zdroj Pasivní domy
Rss
Aktualizace: 40 sek zpět

Třetí číslo časopisu DŘEVO&stavby roku 2020 je již v prodeji.

22.05.2020 11:05
Pro letní pohodu jsme pro vás opět připravili bohatý obsah ze světa moderních dřevostaveb, příběhy a zkušenosti stavebníků, pokračování seriálů o stavbě a zařizování interiéru dřevostaveb, inspirace z domova i zahraničí, krásné fotografie domů, tipy na projekty nejen pasivních dřevostaveb, a mnoho dalších užitečných informací pro stavbu Vaší nové dřevostavby.

Příprava studentů pro praxe v oblasti udržitelných budov

20.05.2020 15:03
Termín realizace: 11/2020-04/2021 Garant projektu: Ing. Zdenka Černá/ zdenka.cerna@pasivnidomy.cz PODPOŘENÁ ÚZEMÍ ČR – Jihomoravský kraj, Moravskoslezský a Zlínský kraj SR – Trenčínský kraj, Trnavský kraj, Žilinský kraj a mimo oprávněné území Bratislava Cíle projektu Zvýšení odborné připravenosti a motivace studentů SŠ a VŠ pro práci v oblasti udržitelných budov Průzkum postoje veřejnosti a studentů SŠ a VŠ v oblasti udržitelných budov prostřednictvím…

ROZHOVOR S DALŠÍM MAJITELEM VYUŽÍVAJÍCÍMI SYSTÉM ATREA PODROBNOSTI KE STAVBĚ A POUŽITÉ TECHNOLOGII

19.05.2020 13:18
Vlastník – pan M. (Opava) si v roce 2016 (kolaudace) postavil jednopodlažní bungalov. Hlavním zdrojem pro otopnou soustavu je kondenzační kotel. Do daného objektu je navržen systém řízeného větrání s rekuperací pomocí vzduchotechniky – jednotka typ DUPLEX 390 ECV4.D.

Společnost Evora CZ se stala LOXONE SILVER partnerem.

18.05.2020 09:58
Společnost Evora CZ se stala LOXONE SILVER partnerem.

Co je pasivní dům?

14.05.2020 15:24
Sníte o bydlení v prostorném komfortním domě, ve kterém můžete aktivně pracovat, bavit se s přáteli, hrát si s dětmi nebo jen tak odpočívat? Kde neplatíte horentní sumy za energie a přitom dýcháte vždy čerstvý vzduch? Představujeme vám osvědčený koncept pasivního domu!

Architektura pasivního domu

14.05.2020 15:20
Kvalitní architektonický návrh je základem každé pasivní stavby. Pečlivá příprava umožní ušetřit spoustu energie, a navrhnout každý dům tak, aby se v něm dobře žilo bez zbytečných investic do drahých technických zařízení. Na co by návrh neměl zapomenout?

Izolace

14.05.2020 15:10
Bez kvalitní tepelné izolace se pasivní dům neobejde. U domů s minimální spotřebou energie musíte používat izolace o dostatečných tloušťkách a dbát na detaily, které se běžně pomíjí. Jaké materiály a způsoby zateplení jsou pro pasivní domy nejvhodnější?

Okna a dveře

14.05.2020 15:01
Velkou předností pasivního domu je teplotní komfort, který poskytuje. Vděčí za to i oknům, jejichž kvalitní rámy a zasklení udržují uvnitř vysokou povrchovou teplotu a ani při větších rozměrech nejsou zdrojem chladu jako běžná okna.

Větrání (a vytápění)

14.05.2020 14:56
Zateplený a dokonale utěsněný dům potřebuje dobře vyřešený systém větrání. Pasivní domy proto využívají automatizovaný systém větrání s rekuperací tepla. Díky němu nedochází k tepelným ztrátám a navíc je v interiéru vždy čerstvý vzduch. 

Úsporné zdroje energie (pro vytápění a chlazení)

14.05.2020 14:50
České domácnosti spotřebují až 70 % veškeré energie na vytápění bytů a domů. U pasivního domu se náklady výrazně snižují. Ne každý zdroj se ale pro potřeby pasivních domů hodí. Jaké způsoby vytápění jsou nejvhodnější a jak spočítáte potřebný výkon? 

Neprůvzdušnost, zkouška kvality

14.05.2020 14:35
Každá budova by měla být do jisté míry vzduchotěsná. V případě pasivního domu je však dokonalé utěsnění vzduchotěsné obálky budovy naprostou nezbytností. Na jaké detaily je nutné dbát a jak se kontrolují?

Rekonstrukce v pasivním standardu

14.05.2020 14:31
Pasivní dům nemusí být novostavba, často může být výhodnější rekonstrukce staršího domu spojená s komplexním zateplením. Jaké jsou v Česku zkušenosti s rekonstrukcemi v pasivním standardu? Na co je třeba dát si pozor?

JAK NA ŘÍZENÉ VĚTRÁNÍ V DOBĚ KORONAVIRU

05.05.2020 09:51
Dobrat se v současné době k pravdivým, nezkresleným informacím při vlně odlišných názorů v diskusích se zcela protichůdnými myšlenkami je více než obtížné. Pro řadu lidí, kteří se navíc problematikou nezabývají, to prakticky znamená tipovací soutěž a rozhodování pouze na základě pocitu a sympatií. Kde ale vzít relevantní informace a jednoznačně stanovit správný přístup?

Pasivní budovy přínos nejen pro energetiku

04.05.2020 11:38
Úsporný provoz domů se stal mantrou architektury a stavebnictví dnešní doby, jenže ne vždy lze šetrnost hodnotit jen z pohledu čísel. Jak to vnímá Tomáš Vanický, ředitel Centra pasívního domu, od kterého byste paradoxně řeč tvrdých čísel čekali?

NAVAZUJEME SPOLUPRÁCI S PEFC

04.05.2020 10:07
Téma snižování energetické náročnosti domů je stále aktuálnější, stejně jako tlak na využívání přírodních stavebních materiálů šetrných k životnímu prostředí. Dřevo je jedním z nejjasnějších východisek pro současnou situaci zhoršujícího se životního prostředí, zpřísňující se legislativy a dalších narůstajících nároků na stavby. Dřevostavby nabízí vhodnou skladbu konstrukce pro energeticky efektivní domy a samotný materiál neprodukuje za svého života žádné další emise CO2. Důležitou informací…

VÍTE, CO DOMA DÝCHÁTE? ZMĚŘTE SI BEZPLATNĚ KONCENTRACI CO2.

29.04.2020 10:26
Půjčte si bezplatně přístroj, který měří a zapisuje koncentraci oxidu uhličitého (CO2), teplotu a vlhkost vzduchu. Kvalita vašeho vnitřního prostředí je na prvním místě.

Pěnové sklo vystřídalo squatery

27.04.2020 14:24
Bývalá plicní klinika v Jeseniově ulici na Praze 3 mění svou podobu. Opuštěnou budovu, kterou vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), donedávna okupovali aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika, kteří si z nemovitosti udělali squat. Po dramatických a dlouhodobých tahanicích se podařilo squatery vyhnat z jejich pomyslného ráje a SŽDC mohla po několika letech konečně začít s plánovanou rekonstrukcí.

Nová zelená úsporám pomůže oživit ekonomiku po koronavirové krizi

17.04.2020 11:02
Dalším programem, který pomůže zmírnit dopady koronavirové krize na českou ekonomiku, je Nová zelená úsporám. Program MŽP a SFŽP ČR zaměřený na energeticky úasporné renovace, stavby domů a zdroje energie jede na plné obrátky a domácnostem může ušetřit i stovky tisíc korun. Za první tři měsíce letošního roku hlásí třetinový meziroční nárůst v počtu žadatelů a současně uvolňuje podmínky pro žadatele v době pandemie.

Návrh finančních nástrojů na podporu rekonstrukcí rodinných domů

09.04.2020 15:03
Termín realizace: 2019 – 2021 Garant projektu: Ing. Jan Bárta/ jan.barta@pasivnidomy.cz Cíl projektu Podrobně kvalitativně popsat cílovou skupinu (vlastníci rodinných domů) a následně navrhnout konkrétní finanční nástroje pro dosažení cílového stavu: Místo postupných dílčích dlouhodobých rekonstrukcí jsou realizovány jednorázové komplexní rekonstrukce s výrazně vyšší úsporou energie. Zvýšená informovanost, povědomí a využívání dotačních programů. Dotační…

Chytrá udržitelná čtvrť Židlochovice - Líchy

09.04.2020 15:03
Termín realizace: 11/2019 – 10/2021 Garant projektu: Ing. Jan Bárta/ jan.barta@pasivnidomy.cz Cíle projektu Optimální koncepční řešení využití území Židlochovice-Líchy pro novou zástavbu v souladu s konceptem chytrých měst a zapojením principů udržitelného rozvoje pro nově zastavované území o rozloze cca 3,3 ha v severní části města Židlochovice. Unikátní modelový příklad dobré praxe chytrého udržitelného sídelního plánování v souladu s principy: ochrany životního prostředí…

Stránky