Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 8 hodin 11 min zpět

Úhyn statisíců včel na Pardubicku. Pravděpodobná příčina: otrava. Viník neznámý

8 hodin 16 min zpět
„Neděle 10. května a pondělí 11. května jsou pro nás černými dny. Chemické postřiky nám usmrtily včely na třech stanovištích. Všech 75 úlů je téměř bez včel. Tmavé koberce zmítajících se otrávených včel před úly jsou smutnou podívanou,“ napsal na svou facebookovou stránku pardubický včelař Evžen Báchor.

Mikroplasty z pneumatik: problém, který jsme podceňovali moc dlouho

10 hodin 26 min zpět
Znečištění řek a moří fragmenty uvolněnými z pneumatik automobilů je mnohem rozsáhlejší, než se dosud myslelo. Na příkladu Velké Británie to dokládá aktuální studie badatelů z univerzity v Plymouthu. O tom, že v ohrožení kontaminací mikroplasty jsou tak miliony metrů čtverečních řek a pobřeží, píše Independent.

Tři čtvrtiny Čechů jsou pro zákaz klecových chovů slepic, ukázal průzkum. Poslanci o něm budou jednat tento týden

10 hodin 36 min zpět
Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic. Naprostá většina by přitom upřednostnila česká vejce z alternativních chovů před klecovými vejci z Polska, a to i v případě, že by ta česká byla dražší, ukazuje nejnovější průzkum. V tiskové zprávě o něm informoval spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Návrh zákona na úplný zákaz klecových chovů slepic v ČR míří tento týden v Poslanecké sněmovně do druhého čtení.

STAN shání podpisy na mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny k otázce sucha

10 hodin 45 min zpět
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou. Novinářům to před dnešním zasedáním poslanců řekl šéf sněmovního klubu STAN Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční předpisy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří

Medard je v současnosti největším rekultivačním jezerem v Česku

10 hodin 1 min zpět
Rekultivační jezero Medard na Sokolovsku je v současnosti největším jezerem svého typu v Česku. Jezero, které vzniklo zaplavením zbytkové jámy hnědouhelných lomů Medard-Libík, s plochou 493,5 hektaru výrazně přesahuje druhé největší rekultivační jezero Most na Mostecku (311 ha). Napouštět se začalo vodou z řeky Ohře před deseti lety, 4. června 2010.

Odborníci chtějí důslednější ochranu Moravské Amazonie

11 hodin 16 min zpět
Odborné společnosti chtějí lužní lesy podél dolních toků řek Moravy a Dyje důsledněji chránit, osm jich ohledně toho podepsalo společné prohlášení. Lokalitě se přezdívá Moravská Amazonie. Podle odborných společností, které zastupují 6000 členů, ji stát spravuje především jako zdroj dřeva. Výzvu k důslednější ochraně lokality odborné společnosti poslaly předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO), uvedly dnes v tiskové zprávě.

Na pražské Dívčí hrady se díky škole vrátil ohrožený modrásek

12 hodin 46 min zpět
Desítky motýlů modrásků vičencových mohou lidé v těchto dnech vidět v Praze na Dívčích hradech. Tento druh teplomilného hmyzu přitom před 16 lety v hlavním městě vyhynul. Zásluhou entomologů z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se podařilo jeho populaci obnovit, uvedla univerzita v tiskové zprávě.

Zhruba každé třetí jízdní kolo prodané v Česku letos bude elektrokolo

12 hodin 48 min zpět
Prodej elektrokol na českém trhu letos vzroste až o polovinu na zhruba 120.000. Zhruba každé třetí jízdní kolo prodané v Česku tak bude mít elektrický pohon. Loni tvořila elektrokola asi čtvrtinu cyklotrhu. ČTK to dnes řekl jednatel největšího tuzemského obchodu s elektrokoly Ekolo.cz Jakub Ditrich.

Soud potvrdil tříletou podmínku pro vedoucího stavebního úřadu kvůli skládce v Chrášťanech

13 hodin 8 min zpět
Vedoucí hostivického stavebního úřadu Vojtěch Budil dostal za nezákonné prodlužování skládky v Chrášťanech u Prahy tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Uložil mu ho dnes pravomocně pražský vrchní soud, který mu také na sedm let zakázal vykonávat činnost ve veřejné správě. Budil prodloužil v listopadu 2015 povolení k navážení odpadu na pozemky v Chrášťanech, přestože soud o několik měsíců dříve jeho stejné předchozí rozhodnutí zrušil. Muž vinu od počátku odmítal. Tvrdil, že o verdiktu soudu nevěděl.

V Anenském areálu ND instalují nové vytápění za 13,2 milionu Kč

13 hodin 16 min zpět
Prostory Anenského areálu v Praze, kde sídlí Archiv Národního divadla (ND) nebo zázemí souborů Baletu ND a Činohry ND, bude od října vytápět nová kotelna. Zařízení s účinnějším a ekologičtějším kotlem bude sloužit také pro potřeby Divadla Na zábradlí nebo Střední průmyslové školy Betlémská. Projekt za 13,2 milionu korun předpokládá během léta odstranění dosavadního vybavení kotelny a strojovny a instalaci nové technologie. ČTK dnes o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk.

Zhruba 30 aktivistů Greenpeace demonstrovalo před úřadem vlády

13 hodin 57 min zpět
Zhruba 30 aktivistů z ekologické organizace Greenpeace včera demonstrovalo před úřadem vlády v Praze, kde právě zasedala vláda. Happening nesl označení Peníze lidem a přírodě, korporacím zatleskáme. Účastníci na něm kritizovali vládu za případné odkoupení letecké společnosti Smartwings nebo za záměr budovat nové přehrady. Nelíbí se jim ani plánovaná půjčka na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny, kterou stát minulý týden slíbil společnosti ČEZ.

Lenka Thinová: ČVUT otevírá nový obor. Vyřazování jaderných zařízení z provozu

18 hodin 1 min zpět
Provoz jaderně energetických zařízení je spojen i s jejich vyřazováním a likvidací, která v ideálním případě povede k návratu lokality do původního stavu a uvolnění co největšího objemu materiálů k recyklaci, tj. zpět do životního prostředí. K tomu je nutné důkladně analyzovat veškeré aspekty ovlivňující práce při vyřazování.

Středočeský kraj bude zkoumat území pro Svět záchranářů v Lysé. V místě plánované stavby jsou mokřady

1 hodina 17 min zpět
Středočeští zastupitelé dnes pozastavili projekt plánované stavby Světa záchranářů v Lysé nad Labem. Kraj bude zkoumat území, kde měl areál být. Zpráva, která se lokalitou zabývá, má být předložena na příštím zasedání zastupitelstva. Odpůrcům vadí především skutečnost, že v místě plánované stavby jsou mokřady. Cvičiště Svět záchranářů má školáky i dospělé připravovat na krizové situace.

Pro stavbu rozhledny na Králickém Sněžníku se vybírá dodavatel

1 hodina 38 min zpět
Do konce června by měla být vybrána firma, která postaví na polské straně Králického Sněžníku novou rozhlednu. Původní vyhlídková věž byla zbourána v roce 1973. Projekt získal dotaci z přeshraničního programu Interreg V-A Česká republika - Polsko. Výběrové řízení na stavbu se muselo opakovat, neboť se buď nikdo nepřihlásil, nebo byla nabídková cena příliš vysoká, řekl ČTK sekretář Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek.

Jihomoravský kraj podá žalobu proti těžbě štěrkopísku u Uh.Ostrohu

1 hodina 43 min zpět
Jihomoravští radní se rozhodli podat správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně proti rozhodnutí Českého báňského úřadu, který před dvěma týdny pravomocně stanovil dobývací prostor pro těžbu štěrkopísku v oblasti Bzenec-komplex u Uherského Ostrohu a Moravského Písku. Součástí žaloby bude žádost o předběžné opatření, aby firma České štěrkopísky nemohla žádat o povolení k těžbě, dokud soud o žalobě nerozhodne, řekl dnes na tiskové konferenci radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). Kraji jde o ochranu velkého zdroje pitné vody.

Některé toky na Moravě zůstaly i přes deště na desetině průměru

1 hodina 49 min zpět
Řeky v povodí Moravy jsou po deštích v posledních dvou týdnech rozkolísané, zatímco v Beskydech protéká i dvojnásobné množství průměru, na Vyškovsku, Olomoucku či Uherskohradišťsku zůstávají průtoky třetinové. Některé toky však zůstaly i na desetině průměru. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

1 hodina 56 min zpět
Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů Evropské unie a Británie, které je tento týden poslední příležitostí dosáhnout pokroku v jednáních před rozhodnutím, zda prodloužit přechodné období. Nedlouho před úterním zahájením rozhovorů znějí z obou stran Lamanšského průlivu nesmiřitelné hlasy, které podle diplomatů nedávají velkou šanci na průlom. Podobně vzdálené jsou zatím pohledy jednacích týmů v dalších sporných otázkách z celkové desítky oblastí, kolem nichž se do pátku bude čtvrtá část jednání točit.

Plzeň zahájila stavbu zádržné nádrže na Vinicích za 130 mil. Kč

01.06.2020 13:30
Plzeň dnes zahájila stavbu retenční nádrže na sídlišti Vinice téměř za 130 milionů korun bez DPH. Zadrží a bude postupně uvolňovat až šest milionů litrů srážkové vody z přívalových dešťů, což má vyřešit problémy s přetěžovanou kanalizační stokou v oblasti Vinic a Sylvánu. Jde o klíčovou vodohospodářskou stavbu města, na kterou dá EU přes 81 milionů Kč. Je nutná pro dokončení severozápadního okruhu Plzně, jehož stavbu za dvě miliardy korun už zahájil Plzeňský kraj. Zlepší životní prostředí a kvalitu života místních občanů, řekl dnes ČTK náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Jeskyně australských domorodců musely jít z cesty těžbě kovů

01.06.2020 10:32
Těžařská společnost Rito Tinto získala povolení k rozšíření těžby v západoaustralském regionu Pilbara. Zahájené trhací a vyrovnávací práce srovnaly se zemí první jeskyni v Juukanské rokli, a další budou následovat. V čem je problém? Původní obyvatelé, Aboridžinci, je považují za posvátné. Neméně cenné jsou i pro archeology. Osídleny totiž byly kontinuálně posledních 46 000 let. Píše o tom Guardian.

Kriticky ohrožený jeřáb popelavý poprvé zahnízdil na Vysočině

01.06.2020 10:13
Opravený rybník v Černíči poblíž Telče přilákal k hnízdění jeden pár jeřábů popelavých. Je to první zaznamenaný případ úspěšného hnízdění těchto majestátních ptáků v Kraji Vysočina. Kromě jeřábů na rybníku hnízdí desítky dalších ptačích druhů.

Stránky