Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 6 hodin 45 min zpět

Vlkům v Královéhradeckém kraji se daří, mohli by expandovat do Orlických hor

8 hodin 15 min zpět
V severním pohraničí Královéhradeckého kraje a v přilehlé oblasti Polska žije ve dvou smečkách až 15 vlků. Předpokládá se, že i letos na jaře vyvedou mladé. Pokud se vlkům bude dařit jako doposud, v příštích letech by se mohli usadit i v Orlických horách. ČTK to zjistila od zástupců Správy CHKO Broumovsko a Hnutí Duha.

Jiří Hlavenka: Proč neplatí teze, že čím víc postavíme elektráren, tím víc budeme mít peněz?

9 hodin 33 min zpět
Rozmohla se nám tady taková myšlenka, že je dobré budovat hodně elektráren, jaderných taky, protože budeme pak vyrábět hodně elektriky a tu budeme prodávat do celého světa a hrozně na tom vyděláme. Dnes tuhle myšlenku znovu rozvíjel prezident Zeman, jako hlavní důvod, proč máme stavět víc elektráren. Tak to s dovolením taky trochu rozvedu.

Vědci letos v Antarktidě uklízeli, sesbírali šest tun odpadu

10 hodin 19 min zpět
Účastníci jedné ze dvou letošních antarktických expedic Masarykovy univerzity měli za úkol především uklidit okolí stanice, kterou si univerzita nově pronajala. Sesbírali tam zhruba šest tun odpadu, včetně odpadu naplaveného mořem. Podle nich to dokládá, že znečištění způsobené člověkem ohrožuje celou planetu, Jižní ledový oceán nevyjímaje. Vědci to dnes uvedli na tiskové konferenci, na níž obě expedice hodnotili.

Debata ke studentské klimatické stávce

10 hodin 22 min zpět
Tento článek slouží jako rozcestník na komentáře, které se nějak týkají studentské klimatické stávky. Článek je průběžně aktualizován.

Vladimír F. Mana: O rodičích a dětech v čase klimatické změny

12 hodin 33 min zpět
Jeden tři tisíce let starý hieroglyfický text říká: “Svět se kazí, děti neposlouchají rodiče a každý blbec chce napsat knihu.” Text vytesaný do kamene tisíc let před Kristem charakterizuje pocity jakékoli starší generace včera, dnes a velmi pravděpodobně i v budoucnu. Lidská společnost se v zásadě nemění, ať je vybavena jakoukoli technologií. Mladá generace měla vždy potřebu kritizovat své rodiče. I to je přirozenou součástí lidské společnosti. Snaha vymezit se, osamostatnit a prosadit se, je zcela normální. Energie a odvaha, se kterou se mladí lidé vrhají do životních situací, je stejně důležitá, jako zkušenosti a rozvaha těch starších.

Evropským stromem roku je 135 let stará mandloň z Maďarska. Zádvorská lepa skončila pátá

14 hodin 1 min zpět
Mandloň na Sněžném vrchu v Pešti získala největší podporu veřejnosti v anketě Evropský strom roku organizované pod patronátem evropského komisaře pro životní prostředí Karmenu Vella. Díky zisku více než 45 tisíc hlasů si převezme prestižní ocenění z rukou ředitele Nadace Partnerství v úterý 19. března na slavnostním vyhlášení v Evropském parlamentu.

Špatný úsudek a pocit viny nás nutí škodit životnímu prostředí, když mu chceme pomáhat

1 hodina 36 min zpět
Lidé jsou výrazným hybatelem v současnosti probíhajících klimatických změn. A někteří se to snaží změnit. Dost často ale přitom napáchají svými dobrými úmysly víc škod, než užitku, přesněji, než kdyby nedělali nic. Švédští badatelé se pokusili na tento jev pohlédnout optikou psychologie a jejich podnětné závěry uveřejnil žurnál Frontiers of Psychology.

Jaké to je místo létání cestovat vlakem? Dá se to, říká zkušený cestovatel

1 hodina 40 min zpět
Jet vláčkem v sobotu na výlet zvládne každý. Pro děti je to superskvělá zábava a i dospělí si to užijí. Je to prostě romantika. Vlakem se ale dá cestovat i na dlouhé tratě. Ne, nebavíme se o cestě z Brna do Prahy a zase zpět. Bavíme se o zahraničních cestách. Dá se to, říkají lidé, kteří to zkusili.

Jan Metzl: Zalesňování 10 tisíc hektarů nového lesa na severní Moravě

22 hodiny 18 min zpět
Před rozhodnutím o způsobu zalesnění kalamitních holin se musíme vrátit v čase k zalesnění holin, které vznikly v této oblasti v minulosti. Největší kalamitou byly Jeseníky na LZ Karlovice postiženy v roce 1955. Tehdy bylo určeno k zalesnění 1000 ha holin. Lesníci z ÚHÚL, VŠL, VÚLHM, státní správy a provozních lesníků stanovili měsíc po kalamitě, na základě typologických průzkumů, obnovní cíle, s využitím všudybylů. Po 10 letech byl zhodnocen stav kultur nově založeného lesa Ing. Kupčou. Ubiquisti byly z odborné neznalosti do 10 let vyřezány. Ve skutečnosti bylo zalesněno 4 400 ha vesměs smrkem. Příčiny nezdaru byly charakterizovány špatným sadebním materiálem, buření a zvěří. Smrkové mlaziny byly následně poškozovány ohryzem a loupáním ve všech nových porostech, tzn. na ploše 1000 ha. Dnes, po 60 ti letech se tyto monokultury vlivem sucha, kůrovcem a václavkou rozpadají a jsou plošně těženy.

Studie k děčínskému jezu je nezákonná, musí rozhodnout Babiš, míní Svaz dopravy

19.03.2019 15:05
Studie, podle které neexistují žádná vhodná opatření, jež by kompenzovala vliv děčínského jezu na životní prostředí, je podle Svazu dopravy ČR nezákonná a účelová. Svaz proto vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby okamžitě rozhodl o stavbě plavebního stupně. Po jednání valné hromady to dnes novinářům řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Podle dopravců je stavba jezu klíčová pro další rozvoj vodní dopravy v Česku, jeho stavbu však komplikují možné dopady na okolní krajinu.

Siemens uvede na trh bateriový systém pro rodinné domy

19.03.2019 13:56
Siemens bude od poloviny roky nabízet Junelight Smart Battery, akumulátorový lithium-iontový systém určený pro rodinné domy s vlastní výrobou z obnovitelných zdrojů. Díky systému mohou majitelé domů, které jsou vybavené například fotovoltaickými panely, hospodařit s vyrobenou energií, minimalizovat vlastní náklady na elektřinu a dlouhodobě přispívat ke snižování emisí CO2.

Pražské služby: Pětinu směsného odpadu v Praze tvoří bioodpad

19.03.2019 13:04
Téměř pětinu komunálního odpadu v Praze tvoří biologicky rozložitelný odpad. Tento odpad, který by bylo možné využít k výrobě kompostu, tak končí ve spalovně. Informovaly o tom Pražské služby (PSAS), které zajišťují v hlavním městě svoz odpadu. V loňském roce svozové firmy odvezly z kontejnerů a popelnic na směsný odpad 264.234 tun odpadu.

Vítr poničil na Šumavě na 25.000 krychlových metrů stromů

19.03.2019 12:11
Silný vítr, který především v neděli 10. března zasáhl Jihočeský kraj, způsobil škodu na přibližně 25.000 krychlových metrů stromů v šumavském národním parku. Nejvíce zasáhl oblast kolem Českých Žlebů a Stožce na Prachaticku. V těchto lokalitách poničil přibližně 20.000 krychlových metrů stromů. Informoval o tom mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Co likviduje malé zajíčky? Lidská hloupost, psi a kočky

19.03.2019 11:05
Jaro ťuká na vrátka a přináší s sebou mláďata. Záchranné stanice Národní sítě přijaly od počátku roku do péče už téměř 2000 zvířat. A mezi nimi už i první mláďata. Mláďata divokých zvířat mají tradičně největší problém s hloupými lidmi a jejich chovanci – psy a kočkami. První malí zajíčci už jim padli za oběť!

USA řeší environmentální problém: enormní spotřeba toaletního papíru plundruje kanadské pralesy

19.03.2019 08:22
Kdo jezdí v SUV s věčně hladovou nádrží, pije z plastového kelímku plastovým brčkem nebo si třikrát týdně dopřeje propečený stejk, je dnes v USA často environmentálně uvědomělými spotřebiteli označován za neuvědomělého ignoranta. Hranice mezi šetrným přístupem k životnímu prostředí se však mezi méně či více uvědomělými jedinci stírá v jednom bodě. Na toaletě. Nikdo se tu totiž neobejde bez toaletního papíru. Píše o tom Inhabitat.

CHKO Moravský kras se po šedesáti letech rozšíří, dostane navíc šest km2

19.03.2019 08:00
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Moravský kras se rozšíří zhruba o šest kilometrů čtverečních na 96,82 kilometru čtverečního. Schválila to včera vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Návrh nařízení vlády předložilo ministerstvo životního prostředí, rozloha CHKO se podle ministra Richarda Brabce (ANO) mění po zhruba 60 letech.

Zahrádkářské osady jsou zásobárnou zemědělské půdy ve městech, říká Stanislav Kozlík

19.03.2019 01:15
Touha lidí něco pěstovat je lidem dána od pradávna, říká předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík. Po zahrádkách v zahrádkářských osadách je ve městě velká poptávka. Naráží ale na nedostatek plochy. Zahrádkářské kolonie jsou často rušeny a městské pozemky prodány developerům. Jaké jsou přínosy i problémy českého zahrádkaření ve 21. století?

Vladimír Wagner: Jak dále po stávce za klima?

19.03.2019 01:00
Na stránkách řady médií se v souvislosti s probíhající stávkou za klima objevila celá řada příspěvků i diskuzí. Organizátoři stávky při ní vyhlásili, že do dvou týdnu očekávají jasnou reakci vlády. Mají však představu, jaká opatření po vládě požadují?

Česko podesáté zhasne světla při Hodině Země za ochranu klimatu

18.03.2019 14:38
Lidé v Česku letos podesáté budou moci zhasnout světla v bytech, ve firmách a nasvícení památek během celosvětové akce Hodina Země za ochranu klimatu. Hodina Země, která letos bude 30. března od 20:30 do 21:30, má upozornit na to, jak spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Ekologický institut Veronica, který v Česku akci koordinuje.

ŘSD dostalo pokutu za nepovolené kácení v jižních Čechách

18.03.2019 13:59
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 200.000 Kč, kterou musí zaplatit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za nepovolené kácení v jižních Čechách. Pokutu 50.000 Kč dostala pražská firma KNAP, která kácela. ŘSD a firma porušily zákon o ochraně přírody. Informovala o tom mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Stránky