fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 3 hodiny 59 min zpět

Vlci, medvědi a orli se vrací do Evropy, ochrana přinesla plody

9 hodin 12 min zpět
Vlci, medvědi hnědí a orli mořští se podle odborníků pomalu vrací do Evropy, kde byli dříve běžnými druhy, ale kvůli lidské činnosti se ocitli v ohrožení. Odborníci ve své nové zprávě o návratu druhů do volné přírody ukázali, že zásluhu na růstu populace těchto zvířat má jejich důsledná ochrana, obnova jejich přirozeného prostředí a řízený návrat do přírody, napsal deník The Guardian.

Odpadní vodu by mohly v budoucnosti čistit mikrořasy s "umělou inteligencí"

10 hodin 15 min zpět
Odpadní vodu by mohly v budoucnosti čistit mikrořasy s "umělou inteligencí". Na jejich vývoji pracují výzkumníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Prostřednictvím chemické modifikace učí řasy reagovat na specifické podněty, například nežádoucí znečišťující a odpadní látky, informovala ČTK mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Ázerbájdžán začal jednat o zdvojnásobení kapacity plynovodů TAP a TANAP do Evropy

10 hodin 24 min zpět
Ázerbájdžán začal jednat s partnery o zdvojnásobení kapacit plynovodů přivádějících plyn od Kaspického moře do Evropy. Uvedl to ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev v Sofii, kde se zúčastnil slavnostního spuštění plynovodu spojujícího Řecko a Bulharsko. Stávající kapacita nového plynovodu stačí na pokrytí spotřeby Bulharska, kterému ruská společnost Gazprom přerušila v dubnu dodávky, protože Sofia nechtěla platit v rublech.

Zoo v Ústí nad Labem získala zpět plné členství v evropské asociaci zoo

10 hodin 34 min zpět
Zoo v Ústí nad Labem získala zpět plnohodnotné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Etická komise pro členství v EAZA rozhodla o opětovném udělení plného členství ve čtvrtek na výroční konferenci v Portugalsku, informoval mluvčí zoologické zahrady Vít Lukáš. Plné členství asociace ústecké zoologické zahradě odebrala kvůli řadě pochybení téměř před třemi lety.

Sad v Hanáckém muzeu v Příkazích ukrývá staré odrůdy ovocných stromů

10 hodin 39 min zpět
Legendární míšeňská jablíčka i staré odrůdy ovocných stromů, jako jsou například hrušně Krvavka nebo ryngle Zelená renklóda, rostou v ovocném sadu Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích na Olomoucku. Sad s více než pěti desítkami ovocných stromů návštěvníkům připomíná, jak vypadaly zahrady na Hané před 100 lety, sdělil Radim Lokoč, který o ovocné stromy v Příkazích pečuje.

Slovenský premiér kritizoval dohodu ohledně přerozdělení zisků, pohrozil odvetou

10 hodin 43 min zpět
Slovenský premiér Eduard Heger kritizoval dohodu členských států EU ohledně přerozdělování zisků v energetice, která podle něj Bratislavě nepomůže. Slovensko podle něj hlasovalo proti předloženému návrhu. Heger zároveň pohrozil zastavením vývozu již prodané elektřiny ze Slovenska, pokud země nedostane finanční podporu; tou by mohl být i souhlas s využitím evropských fondů na kompenzace vysokých cen energií. Český ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela ale řekl, že Slovensko se přímo proti balíku krizových opatření na bruselské schůzce nevyjádřilo, šéf slovenského resortu hospodářství Karel Hirman nicméně podle agentury TASR tvrdí, že byl proti opatřením připraveným Evropskou komisí a že Slovensko stále prosazuje zastropování velkoobchodních cen plynu.

Olomoucká zoo získala samičku pandy červené, seznámila ji už s partnerem

10 hodin 46 min zpět
Náročnou seznamovací proceduru se svým budoucím partnerem musela podstoupit samice pandy červené, kterou v létě od italské zoo získala zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce. Samice se už s nevrlým partnerem naučila žít v jednom výběhu a chovatelé s napětím očekávají zimní říji, která by mohla vyústit v narození prvního potomka, informovala mluvčí zoo Iveta Gronská. Olomoucká zoo pandy červené chová od loňska, kdy dva samce přivezla z francouzské zoologické zahrady.

Povodí Labe dokončilo úpravu toku Třebovky v úseku Třebovice – Česká Třebová

10 hodin 49 min zpět
Podnik Povodí Labe dokončil po třech letech prací úpravy toku Třebovky v úseku Třebovice – Česká Třebová. Projekt byl poslední částí systému protipovodňových opatření v povodí řeky, uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Oblast v roce 1997 zasáhly rozsáhlé záplavy.

Pařížská aukční síň nabídne kostru malého dinosaura "do obývacího pokoje"

10 hodin 1 min zpět
Pařížská aukční síň nabídne v říjnu kostru malého dinosaura. Očekává, že by mohla být prodána za 400 000 až 500 000 eur (9,9 milionu až 12,3 milionu Kč), uvedla agentura Reuters s odvoláním na aukční síň Giquello.

Muzeum připravilo ve vsetínském zámku výstavu o lesích na Valašsku

11 hodin 12 min zpět
Muzeum regionu Valašsko připravilo ve vsetínském zámku výstavu o lesích na Valašsku. Výstava nazvaná Jak se do lesa volá nabídne sondu do lesů z pohledu různých oborů lidského vědění – od historie, přes biologii až po etnografii, sdělil ČTK zástupce muzea Jiří Koňařík. Výstava potrvá do 26. února příštího roku.

Turisté vyrazili na Pravčickou bránu, otevřela se po dvou měsících

01.10.2022 17:03
Turisté dnes poprvé po dvou měsících vyrazili na Pravčickou bránu v požárem zasaženém národním parku České Švýcarsko. Parkoviště u restaurace Klepáč bylo dopoledne plné. Na oblíbenou turistickou atrakci vyrazily stovky Čechů i cizinců, zjistil na místě fotoreportér ČTK. Výletníci se na Pravčickou bránu dostanou po ode dneška zpřístupněné cestě ze Hřenska. Kromě toho skončil noční zákaz vstupu do parku a také se otevřela stezka z Mezní Louky přes vrch Větrovec na Malou Pravčickou bránu. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Dál platí i zákaz vstupu na požářiště, sdělil ČTK mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Začíná platit zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů

01.10.2022 17:00
Dneškem nabývá účinnosti zákon, který zakazuje výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s předpisy Evropské unie. Maximální pokuta za porušení zákona bude pět milionů korun. Změny se měly do českého práva dostat už v červenci 2021, ale návrh předložený předchozí vládou Andreje Babiše (ANO) bývalá Sněmovna nestihla projednat do konce volebního období.

Ode dneška stát odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje

01.10.2022 16:50
Stát od dnešního dne až do konce příštího roku odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje energie (POZE). Domácnosti i firmy tak ušetří 599 korun za každou megawatthodinu (MWh) elektřiny. Vláda chce tímto opatřením pomoci s vysokými cenami energií.

Jiří Hlavenka: Kolik by nás stálo šetrnější zemědělství

01.10.2022 06:30
Zemědělská krajina po sklizni se u nás zasypává chemií namísto podmítnutí a prokypření. Tahle věc se dělá kvůli úspoře asi pětistovky na hektar. Hektar je pěkný kousek země, 100x100 metrů je například plocha velkého náměstí (Václavák, naše největší, má čtyři hektary). Pojďme chvilku počítat: hektar je schopen u nejvýnosnějších plodin vyplodit 20 miliónů kalorií ročně, člověk se sedavým zaměstnáním či senior potřebuje denně 2000 kalorií. ROČNÍ produkce hektaru je tak schopna čistě nutričně zasytit 30 let života člověka - za tu dobu člověk utratí průměrně za potraviny a nealko nápoje 1 milión Kč. (Samozřejmě ke zdravému životu potřebujeme i jiné látky než jen kalorie).

S globálním oteplováním ve Středozemním moři přibývá invazivních druhů

01.10.2022 02:12
Francouzský diplomat Ferdinand de Lesseps v roce 1869 nechal otevřít Suezský průplav mezi Rudým a Středozemním mořem. Tuto cestu otevřel nejen lodní dopravě, ale také mořským živočichům. O 150 let později vlivem globálního oteplování stoupá každoročně teplota vody ve Středozemním moři a do francouzských vod míří v hojném počtu invazivní druhy, které zásadně narušily místní ekosystém, píše Le Monde.

Země EU chtějí omezit ceny plynu, Evropská komise chystá možná řešení, řekla komisařka

01.10.2022 02:01
Omezení cen plynu požadované řadou evropských států je legitimní možností v boji proti vysokým cenám energií a Evropská komise hodlá pracovat na jeho proveditelné variantě. Po pátečním jednání s ministry energetiky zemí Evropské unie to prohlásila eurokomisařka Kadri Simsonová. Upozornila ale zároveň na rizika a finanční náklady spojené se stanovením maximální ceny veškerého plynu, kvůli nimž se k němu komise dlouhodobě staví skepticky. Podle českého ministra průmyslu Jozefa Síkely, který zasedání v rámci českého předsednictví vedl, se pro další energetická opatření nad rámec dnes schváleného balíku vyslovila velká část zástupců vlád.

Fiala má shodu ministrů EU za krok na cestě k evropskému řešení cen energií

01.10.2022 01:57
Premiér Petr Fiala (ODS) považuje výsledek jednání ministrů pro energetiku zemí Evropské unie za důležitý krok na cestě k evropskému řešení vysokých cen energií. Uvedl to na twitteru. Země EU se ve snaze zmírnit dopady krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Ochránci přírody sbírají v okolí Žehuně žaludy vzácného dubu pýřitého

01.10.2022 01:55
Ochránci přírody sbírají v okolí Žehuně na Kolínsku žaludy vzácného dubu pýřitého. Vypěstují z nich malé sazenice, které tam v následujících letech vysadí. Žaludy sbírají už dva roky a zatím mají 250 sazenic. Cílem je získat čtyřnásobek. První sazenice se budou vysazovat v roce 2023, informoval ČTK Český svaz ochránců přírody Vlašim.

Hospodářská komora: Opatření unijních ministrů neřeší problémy českého průmyslu

01.10.2022 01:47
Opatření, která přijali unijní ministři pro energetiku, neřeší podle Hospodářské komory problémy českého průmyslu, nebudou mít okamžitý vliv na ceny energií. ČTK to sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Zástupci zemí Evropské unie se včera s cílem zmírnit dopady energetické krize dohodli na povinných úsporách elektřiny v nejvytíženějších hodinách, a to alespoň o pět procent, a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv.

V Ústeckém kraji by se mohl vodík využívat v dopravě i k vytápění budov

01.10.2022 01:33
V Ústeckém kraji by se mohl vodík využívat v dopravě i k vytápění budov. Překážky v realizaci vodíkových projektů řešili tento týden experti na konferenci v Ústí nad Labem. Chtějí přesvědčit zástupce Evropské komise, aby byl podporován nejen zelený bezemisní vodík, ale i takzvaný šedý vodík, který vzniká třeba jako odpad při výrobě, řekla Gabriela Nekolová z Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje. Hejtman Jan Schiller (ANO) řekl, že vodík je budoucností Ústeckého kraje.

Stránky