Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 8 hodin 3 min zpět

Jiří Dlouhý: Koho volit v roce 2019 do Evropského parlamentu, pokud vám záleží na životním prostředí a ochraně klimatu?

9 hodin 5 min zpět
Na úvod bych rád řekl, že vůbec nechci nikoho přesvědčovat, kterou konkrétní stranu má volit, jediné, co bych byl rád, kdyby svůj názor k volbám přišlo vyjádřit co nejvíce lidí – právě v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu hraje Evropský parlament (EP) určitě pozitivní roli, v posledních deseti letech je výrazně progresivnější, než Evropská komise.

Bobr evropský na řece Labi – po 23 letech

9 hodin 1 min zpět
Na řece Labi se nacházejí dvě lokality soustavy Natura 2000, ve kterých je bobr evropský (Castor fiber) předmětem ochrany a ve kterých lze očekávat negativní vliv plavebního stupně Děčín v případě jeho výstavby. Konkrétně se jedná o EVL Labské údolí a EVL Porta Bohemica. V návaznosti na tzv. naturové hodnocení Koncepce vodních cest, jejíž součástí je i zmíněný plavební stupeň Děčín, byla mimo jiné posuzována kompenzovatelnost negativního vlivu plánovaného vodního díla na přítomné bobří osídlení.

Jak se Amazon zbavuje neprodaného zboží? Místo skladování ho skládkuje

16 hodin 42 min zpět
Co se děje se zbožím, které včas nenajde svého kupce? Francouzští a britští investigativní žurnalisté nezávisle na sobě přináší velmi zneklidňující odpověď: internetový obchod Amazon nechává takové neprodané výrobky, často v hodnotě statisíců, zničit a pohřbít na skládkách. Píše o tom BussinesInsider.

Vědci: Nárůstem CO2 by mohla do 2070 ubýt desetina hmoty dřevin

17 hodin 7 min zpět
Do roku 2070 by mohlo zmizet deset procent hmoty dřevin, které jsou vázané na půdní houby především v chladném prostředí, pokud se budou zvyšovat emise oxidu uhličitého (CO2). Uvedli to vědci ze Stanfordovy univerzity, kteří společně s českými vědci z Akademie věd České republiky (AV ČR) a České zemědělské univerzity (ČZU) zmapovali vzájemně prospěšné vztahy mezi stromy, houbami a bakteriemi. V tiskové zprávě o tom v neděli informovala AV ČR. Výsledky studie tým publikoval ve vědeckém časopise Nature.

NP České Švýcarsko stanovil klidová území, mají tvořit 17 procent

17 hodin 12 min zpět
Rada Národního parku České Švýcarsko se včera dohodla se správou parku na návrhu nových klidových území. Jsou obdobou dřívějších prvních zón národního parku. Pro pohyb návštěvníků zde platí nejpřísnější pravidla. Rozloha takto chráněných míst se má mírně zmenšit z 21 na 17 procent, ale budou celistvější. Materiál nyní postupuje na ministerstvo životního prostředí. Včera o tom informoval mluvčí parku Tomáš Salov.

Na česko-německé hranici u Aše vznikla odchovna perlorodky říční

17 hodin 15 min zpět
Na česko-německé hranici nedaleko Aše byla včera slavnostně otevřena odchovna perlorodky říční. Je součástí společného přeshraničního projektu, který má zvrátit pokles stavu populace tohoto dnes už vzácného mlže. Otevřením odchovny vyvrcholila mnohaletá spolupráce českých a německých ochránců přírody, řekl Miloš Holub z Agentury ochrany přírody ČR.

Bangladéš vyhlásil 65denní zákaz rybolovu

17 hodin 17 min zpět
V Bangladéši včera začal platit 65denní zákaz rybolovu, jímž se místní úřady snaží zvýšit počet ryb v pobřežních vodách této jihoasijské země. Nařízení se vztahuje na všechny druhy rybářských plavidel, uvedl zpravodajský server BBC. Protestovat proti zákazu chtějí tisíce rybářů, podle nichž je opatření ponechá bez zdroje příjmů.

V lesích Vysočiny myslivci napočítali o něco víc zajíců než loni

17 hodin 22 min zpět
V lesích na Vysočině myslivci letos zjara napočítali okolo 25.300 zajíců, skoro o 1900 víc než vloni. Podle údajů, které včera zveřejnil kraj, stavy dalších sledovaných druhů zvěře mírně rostou nebo se pohybují v přijatelných odchylkách od dlouhodobého průměru. Černé zvěře bylo při posledním sčítání zaznamenáno 2850 kusů, podobný počet jako před rokem. Kraj přispívá na výkup spodních čelistí odlovených bachyní a selat.

Aktivisté Greenpeace zablokovali ústředí ropné společnosti BP

17 hodin 27 min zpět
Aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace včera zablokovali vchody do ústředí britské ropné společnosti BP v Londýně. Tuto protestní akci uspořádali s požadavkem, aby BP ukončila veškeré průzkumy ložisek ropy a plynu, informovala agentura Reuters.

Kroměříž začne používat podzemní a polopodzemní kontejnery

17 hodin 30 min zpět
Kroměřížská radnice připravuje změnu v systému shromažďování odpadů. Plánuje vybudovat polopodzemní a podzemní kontejnery. V příštích letech by se měly objevit na 35 stanovištích ve 13 lokalitách. Investiční záměr přijde podle projektanta zhruba na 25 milionů korun, město by rádo na jeho financování využilo dotace, sdělil včera v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Elektřina v Libereckém kraji pochází hlavně z ekologických zdrojů

17 hodin 32 min zpět
Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny. V celém Česku se přitom alternativní zdroje podílejí na výrobě elektřiny jen asi z desetiny. Podle statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se loni v kraji vyrobilo téměř 417 gigawatthodin (GWh) elektrické energie. Největším zdrojem byly solární panely, které v uplynulém roce do sítě dodaly více než 123,5 GWh.

Pavel Poc: Evropa, kde stav životního prostředí monitorují samotné včely?

20.05.2019 13:05
Evropa, kde stav životního prostředí monitorují samotné včely. To není příběh z fantasy filmu. To je start nové včelařské iniciativy, na které spolupracuju s Evropskou komisí.

Pohádka s dobrým koncem: Jak si americký energetický koncern posvítil na jeřáby

20.05.2019 01:00
Co se stane, když zhruba tříkilový pták, jeřáb kanadský, narazí do vedení vysokého napětí? Nebojte, k výpadku proudu nedojde. Jen je rázem o jednoho jeřába méně. Ano, smrtelné kolize s dráty vysokého napětí jsou po světě jednou z hlavních příčin úbytku jeřábů. A v Nebrasce teď přišli na to, jak to změnit. Píše o tom ENN.com.

Tenčící se led postihuje čtvrtinu západní Antarktidy

20.05.2019 00:45
Téměř čtvrtinu ledové pokrývky západní Antarktidy postihuje ztenčení ledu, kvůli kterému jsou ledovce nestabilní. Na některých místech se vrstva ledu ztenčila až o 122 metrů, uvedli vědci z britské Univerzity v Leedsu, kteří oblast západní Antarktidy zkoumají. Informoval o tom zpravodajský server CNN.

Čína chce rozeznávat pandí obličeje za pomoci aplikace

20.05.2019 00:37
Čína chce pomocí nové aplikace rozeznávat pandí obličeje. Technologie vyvinutá a užívaná v zemi pro kontrolu lidí má nyní posloužit k ochraně zvířat. Vědcům umožní podle agentury DPA pandy identifikovat a zjistit o životě a chování tohoto ohroženého druhu savců více.

Tropický ráj je zavalený sandály, plasty jsou i pod povrchem

20.05.2019 00:32
Téměř 240 tun plastu zaneslo kdysi nedotčené tropické Kokosové ostrovy v Indickém oceánu. Vědci odhadují, že na ostrovech se nachází přes 414 milionů kusů plastového odpadu, včetně milionů umělohmotných bot. Žabky a sandály ale nejsou hlavním problémem, většina odpadu je skryta pod pískem, napsal server BBC.

Pytlačení a lov pro trofeje decimuje africké žirafy

20.05.2019 00:30
Přežijí žirafy lidstvo? Jsou stejně kultovní jako lvi, nosorožci a sloni a jejich dlouhodobá existence v divočině je stejně ohrožená - a přesto se těmto nejvyšším pozemským tvorům dostává mnohem méně veřejné pozornosti i ochrany, napsal zpravodajský server iAfrica.

Medvědice vypuštěná ve Francii páchá škody ve Španělsku

20.05.2019 00:25
Medvědice, kterou loni v říjnu navzdory protestům místních obyvatel vypustily francouzské úřady do své části Pyrenejí, páchá škodu ve Španělsku. Claverina, jak se samice medvěda hnědého jmenuje, zabila v Navaře již osm ovcí, informovala agentura AFP. Její počínání si vyžádalo svolání krizového jednání zástupců francouzské a španělské vlády.

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny, chce splavnit Labe

20.05.2019 00:20
Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se v sobotu na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli napadení stromů kůrovcem odmítl snahy rozšiřovat takzvané bezzásahové zóny v národních parcích, což se týká především Šumavy. Kritizoval také odklad stavby plavebních stupňů Děčín a Přelouč, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzky u prezidenta se zúčastnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jeho předchůdce ve funkci Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Botanická zahrada univerzity v Olomouci ukáže rostliny na talíři

20.05.2019 00:15
Na rostliny v podobě pokrmů se zaměří letošní akce přírodovědecké fakulty olomoucké Univerzity Palackého, která se tento týden ve středu zapojí do mezinárodního projektu Dne fascinace rostlinami. Odehraje se v botanické zahradě fakulty, kde návštěvníky čeká komentovaná prohlídka i řada informací například o léčivých rostlinách či jedlých částech rostlin. Akce má název Rostliny na talíři, oznámili zástupci univerzity.

Stránky