Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 7 hodin 25 min zpět

Hodina Země. Jestli vám není osud země lhostejný, pak večer na hodinu zhasněte, vyzývají ochránci přírody

16 hodin 37 min zpět
Dnes od 20:30 do 21:30 se leckde nebude svítit. Jde o symbolické zapojení do Hodiny Země. Na 60 minut se po celém světě ponoří do tmy památky, úřady nebo ulice. Mezinárodní akce se snaží upozornit na klimatické změny. Informuje o tom ekologický institut Veronika, která u nás akci koordinuje.

Jde ze sousedova komína tmavý kouř? Sami si můžete zkontrolovat míru znečištění

16 hodin 37 min zpět
Není třeba čekat na příchod zástupce města či obce, abyste mohli odborně zkontrolovat, zda kouř z komínů ve vašem okolí nezamořuje vzduch, který dýcháte. K posuzování míry znečišťování slouží tzv. Ringelmannova stupnice, podle které se posuzuje tmavost kouře vypouštěného z komína. Je-li tmavší než druhý stupeň, je překračována povolená míra znečišťování a dochází k porušování povinností stanovených zákonem o ochraně ovzduší. Informoval o tom Český plynárenský svaz.

O víkendu se koná festival Evolution, představí i ekologické zemědělství

23.03.2018 15:00
O tomto víkendu mohou zájemci o ekologické zemědělství ochutnat produkty českých ekofarmářů. A to na pražském výstavišti v Holešovicích, kde se uskuteční veletrh zdravého životního stylu Festival Evolution.

Pražané mohou čerpat další kotlíkové dotace

23.03.2018 12:00
Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle úterního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu "Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze - pořízení ekologického vytápění v domácnostech II", zjednodušeně nazývaného Kotlíkové dotace, dalších 28 žadatelů prostředky v celkové výši téměř 3,3 milionů Kč. Informoval o tom Magistrát hl. města Prahy.

Na pobřeží Austrálie uvízlo 150 kulohlavců, většina uhynula

23.03.2018 10:50
Nejméně 135 kulohlavců v noci na dnešek uhynulo poté, co uvízli na mělčině u západního pobřeží Austrálie. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž dalších 15 kytovců přežilo. Záchranáři a dobrovolníci nyní bojují s časem při snaze dostat je zpátky na otevřené moře.

Český Těšín bojuje se jmelím, dnes začal testovat postřik

23.03.2018 10:15
Český Těšín na Karvinsku bojuje podobně jako řada dalších města a obcí s přemnožením jmelí. Vedle ořezávání napadených větví tam dnes odborníci začali vybrané stromy ošetřovat speciálním chemickým přípravkem, řekla mluvčí radnice Dorota Havlíková.

Archa zvířat na celuloidovém pásu

23.03.2018 10:01
_#FOTOLRSSDo kin nyní přichází mimořádně zajímavý dokument o průkopnících filmů z divoké přírody, dnes již prakticky zapomenutých amerických filmařích Martinovi a Ose Johnsonových. Jejich filmy, natočené za dobrodružných okolností před první půlkou století (první 1921), stejně jako knihy zobrazující život divokých zvířat i domorodých obyvatel zejména Afriky, byly kdysi nesmírně úspěšné a utvářely povědomí o - pro naprostou většinu tehdejších lidí - nedostupných terénech i scenériích.

V zookoutku v Břežanech někdo poškodil voliéry a zranil ptáky

23.03.2018 08:16
Policisté pátrají po neznámém pachateli, který poničil voliéry v zookoutku v Dolních Břežanech u Prahy a zranil některé ptáky. Část jich také ukradl, nebo z poškozených klecí sami uletěli, řekla včera policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Záplava plastů v Pacifiku mnohonásobně vzrostla, tvrdí studie

23.03.2018 06:50
Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí to studie mezinárodního týmu vědců, podle nichž se jen v oblasti mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy nachází okolo 80 tisíc tun plastů. Některé z nich prokazatelně pocházejí dokonce z doby před více než 30 lety, uvedl web stanice BBC.

Bushmeat není problém jen pro ikonická zvířata. Osudný se stává i obří žábě

23.03.2018 01:06
Kamerunská venkovská tržiště nabízí nejrůznější exotické pochoutky, včetně těch zákonem zapovězených. Každý den se tu prodá okolo 2,3 tun bushmeatu, masa z pralesa. Jak upozorňují zoologové, v nabídce prodejců se neobjevují jen charismatické druhy zvířat, jako luskouni nebo velké opice. K dostání jsou tu i zvířata, kterým se pozornosti mezinárodních ochranářů obvykle nedostává. Píše o tom BioGraphic.

Zbyněk Dubač: Buďte rád, že máte sýpky zamořené jen DDT

23.03.2018 01:00
Přečetl jsem si Váš článek a protože jsem jako jinoch byl vzděláván v zemědělském oboru (mechanizace), tak Vám řeknu, že máte štěstí: pro moření obilí před výsadbou se používaly prostředky obsahující i těžké kovy, potažmo rtuť. V případě Vašeho zamoření se jedná "pouze" o DDT. Tyto jedy sloužily k ochraně proti plísním před vzejitím obilek v zemi. Nespotřebované mořené obilí se používalo pro krmení ryb a tak se rtuť dostávala do potravního řetězce.

Ve středu města Prahy vznikne obří území pro přírodu i rekreaci

23.03.2018 01:00
Na pravém břehu Vltavy bude v prostoru Karlína a Libně obnoven současné nevyužívané území, tzv. brownfield. Vznikne zde velká zelená plocha, která bude sloužit jak pro zachytávání povodňové vlny, tak i jako prostor pro rekreaci Pražanů. Velikost nově vzniklého prostoru bude plocha cca 200 000 m3. Takto řešené území vytvoří zajímavý, biologicky hodnotný krajinný prvek téměř ve středu hlavního města. Informovala o tom Rada hl. města Prahy.

Loni ohrožoval hlad na životě 124 milionů lidí z 51 zemí

23.03.2018 00:45
Minulý rok trpělo 124 milionů lidí v 51 zemích světa hladem, který je ohrožoval na životě. Jejich počet stoupl ve srovnání s rokem 2016 o 16 milionů. Vyplývá to z výroční celosvětové zprávy o potravinové krizi. Dokument zpracovává OSN ve spolupráci s EU a skupinami zabývajícími se potravinovou politikou, zveřejněn byl včera.

Zájemci si v Brně mohou adoptovat zeleň a starat se o ni

23.03.2018 00:38
Městská část Brno-střed nabízí adopční program pro veřejnou zeleň. Jakýkoliv zájemce si tak může adoptovat například záhon ve své ulici a starat se o něj, uvedla v tiskové zprávě mluvčí městské části Kateřina Dobešová. Podmínkou je, aby zeleň byla ve vlastnictví a správě města, městské části nebo jejich organizací. Podle Dobešové se o ni organizace sice starají, ale limitují je peníze.

Elektrovozy mohou být do 7 let levnější než benzinové

23.03.2018 00:22
Elektrická auta by mohla být do roku 2025 levnější než auta s benzinovým motorem, pokud budou pokračovat v poklesu ceny lithium-iontových baterií. Některé modely elektrovozů budou stát stejně jako modely s benzinovým motorem již v roce 2024 a v následujícím roce již budou levnější. Vyplývá to z průzkumu Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Dánsko postaví na hranici s Německem plot, bojí se prasečího moru

23.03.2018 00:17
Dánsko postaví na hranici s Německem 70 kilometrů dlouhý plot, aby se do země nedostali divočáci nakažení africkým morem prasat. Nákaza se v poslední době rozšířila například mezi divokými prasaty v Česku či Polsku. Kodaň se obává, že by prasečí mor mohl ohrozit významný dánský masný průmysl, informovala včera agentura Reuters.

Rezervace Kamenný vrch má čtyřicetiny, její vznik připomene film

23.03.2018 00:12
Přírodní rezervace Kamenný vrch na pomezí brněnských čtvrtí Nový Lískovec a Kohoutovice letos slaví čtyřicet let od vyhlášení. Boj za její vznik připomene šestadvacetiminutový film Filipa Křivánka Za Kamenný vrch, který bude mít dnes premiéru. V rezervaci na 12 hektarech roste asi 50.000 vzácných konikleců velkokvětých.

Lidé se pustí do úklidu více jak dvacítky řek. Můžete se přidat

22.03.2018 14:51
K dnešnímu Světovému dni vody se hlásí i dobrovolnická akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Úklidové akce se budou konat přímo z lodí na více než dvacítce českých řek a na dalších stovkách míst. Celkem je již zaregistrováno téměř 2000 úklidů. Hlavním úklidovým dnem bude letos sobota 7. dubna. Informují pořadatelé Český svaz ochránců přírody a spolek Ukliďme Česko.

Vykoupit a nechat přírodě. Sbírka na výkup pozemků a jejich ochranu funguje patnáct let

22.03.2018 13:00
Včera to bylo 15 let, kdy byla zahájena veřejná sbírka Místo pro přírodu – první a dodnes největší sbírka na záchranu cenných přírodních lokalit prostřednictvím jejich výkupů u nás. Díky sbírce se podařilo vykoupit 137 hektarů pozemků. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.

Evropským stromem roku je Švitořící korkový dub. Český ořešák skončil devátý

22.03.2018 12:50
Kvasický ořešák z Kroměřížska, který reprezentoval Českou republiku v soutěži o titul Evropský strom roku 2018, skončil v konkurenci dalších dvanácti stromů Evropy devátý, s více než 11 tisíci hlasy. Na prvním místě se umístil Švitořící korkový dub z Portugalska, druhé místo získaly španělské jilmy v Cabeza Buey a třetí místo vybojoval dub zvaný Stařešina Belgorodského lesa z Ruska. Informuje o tom Nadace Partnerství.

Stránky