fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 1 min 45 sek zpět

Petr Liška: Obcím v aktivních záplavových zónách hrozí osud měst duchů

4 hodiny 36 min zpět
Příklad sídel na dolním toku Labe ukazuje, že chvályhodná snaha chránit je před následky záplav může vést k neakceptovatelným důsledkům. Společně s ministerstvem životního prostředí a dalšími partnery proto chystám úpravy, které obcím v záplavových zónách.

Paříž hodlá uspořádat olympijské hry bez jednorázových plastů

8 hodin 30 min zpět
Vedení Paříže má v plánu během olympijských her v příštím roce zakázat používání jednorázových plastů. Oznámila to starostka Anne Hidalgová jako příspěvek k boji proti znečištění životního prostředí plasty.

Mosambik nabídl přesídlení 1500 rodinám ohroženým útoky buvolů a krokodýlů

8 hodin 53 min zpět
Kvůli rostoucímu počtu útoků divoké zvěře nabídla mosambická vláda možnost přesídlení 1500 rodinám z provincie Sofala v centrální části země. Informoval o tom server BBC News, který se odvolává na místní činitele. Za první tři měsíce letošního roku si podobné útoky vyžádaly nejméně tři mrtvé.

Na Novém Zélandu připadá pět ovcí na člověka, nejméně za posledních 170 let

9 hodin 13 min zpět
Na Novém Zélandu nyní připadá na jednoho člověka v průměru pět ovcí. Tento poměr je tak nejnižší za 170 let, kdy se o počtu chovaných zvířat vedou záznamy. Za klesající popularitou chovu ovcí je odklon farmářů k lesnictví i klesající cena vlny, napsal deník The Guardian.

Zplanělého borytu na Pálavě ubývá, i letos jej vytrhávali dobrovolníci

9 hodin 1 min zpět
Zplanělého borytu lékařského na svazích Děvína na Pálavě ubývá, i letos jej vytrhávali dobrovolníci. Akci opakují v posledních letech vždy na jaře. Zasažená plocha je stále asi 20 hektarů, ale hustota rostlin je podle nich výrazně nižší, informoval za pořadatele akce Pavel Pechoušek. Rostlina podle ekologů Pálavě výrazně škodí, protože vytlačuje cennou stepní flóru.

Návštěvníci Zoo Brno se mohou těšit na malé bazilišky či želvy pavoukovité

9 hodin 50 min zpět
V brněnské zoo s jarem přišla na svět řada mláďat, návštěvníci se mohou těšit například na malé bazilišky či želvy pavoukovité. Přírůstkem je i papoušek vlaštovčí, uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Manželka říká, že mám místo mozku včelu, směje se oceněný včelař

10 hodin 16 min zpět
Jeho lipový med patří podle soutěže Med roku k nejlepším v zemi. Milan Čaloun z firmy Vášnivý včelař za něj vděčí hlavně přírodním rezervacím u Vráže na Písecku, kde roste hodně lip malolistých. Muž, který míval IT firmu, včelaří sedm let, na facebooku ho sleduje 8400 lidí a o včelách dnes i přednáší. Kvůli rostoucím cenám letos čeká obecně menší poptávku po medu. Loni naplnil 3000 sklenic medu, všechny ručně. "Mí nejbližší ví, že tím žiju. Moje žena říká, že mám místo mozku včelu," řekl Čaloun v rozhovoru s ČTK.

Hladový medvěd překvapil zaměstnance americké pekárny, obral je o 60 dortíků

10 hodin 24 min zpět
Hladový medvěd baribal překvapil zaměstnance pekárny, kteří v americkém Connecticutu zrovna v garáži nakládali čerstvě upečené dezerty. Podařilo se mu odtáhnout krabici, v níž byly zdobené dortíky, a 60 jich sežral. Nakonec se ho podařilo odehnat troubením auta a medvěd zmizel dřív, než dorazila policie a odchytová služba, napsala agentura AP.

Úředník v Indii nechal vypustit velkou vodní nádrž, aby našel potopený telefon

10 hodin 42 min zpět
Jeden úředník v Indii nechal vypustit obrovskou vodní nádrž, aby našel telefon, který do ní upustil, když si pořizoval selfie. Pracovník hygienické stanice tvrdil, že v přístroji jsou citlivé vládní dokumenty, ale když se po vypumpování dvou milionů litrů vody telefon našel, už nefungoval. Nadřízení ho po obvinění ze zneužití pravomoci dočasně zbavili funkce, napsal server BBC.

Zoo Ostrava podpoří 20 záchranných projektů 1,8 milionu korun

27.05.2023 19:38
Ostravská zoologická zahrada podpoří částkou přes 1,8 milionu korun 20 záchranných projektů. Do různých koutů světa zamíří dosud nejvyšší částka, která je výtěžkem z projektu Tři koruny ze vstupu, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková. Ze vstupu každého návštěvníka ostravské zoo putují tři koruny na speciální účet, který je čerpán výhradně na podporu projektů věnujících se záchraně a ochraně ohrožených druhů zvířat a rostlin ve volné přírodě.

Nizozemská policie zadržela stovky klimatických aktivistů při protestu v Haagu

27.05.2023 19:29
Nizozemská policie dnes zadržela stovky klimatických aktivistů při protestu v Haagu. Demonstranti už posedmé blokovali úsek dálnice A12 nedaleko sídel nizozemského parlamentu a vlády, informovala agentura DPA.

Michal Berg: Václav Smil a cesta od inspirativních knih k PR uhlobarona Tykače

27.05.2023 06:30
Václav Smil říká, že bychom měli jíst méně masa, ukazatel HDP se mu příčí a je odpůrce SUV. Že to na základě jeho aktuálních vystoupení v českých médiích nezní věrohodně?

Lesy nepoškozuje jen kůrovec. Své udělá i vítr a sucho

27.05.2023 06:17
Vedle biotických škůdců (brouků a hub) poškozují lesy také abiotické vlivy, především vítr a sucho, které úzce souvisejí s průběhem počasí během roku a především jeho extrémními výkyvy. V roce 2022 při porovnání s rokem 2021 stouply v lesích škody větrem o 30 % a škody suchem poklesly o 14 %.

Odborníci: Klimatický jev El Niño ohrožuje pěstitele kávy, zvláště kávy robusta

27.05.2023 02:00
Klimatický jev El Niño, který by se měl objevit v druhé polovině letošního roku, ohrožuje pěstitele kávy, zvláště kávy robusta. Pro kávu arabica je hrozba mírnější. Výnosy dvou největších producentů robusty, Vietnamu a Brazílie, by se mohly snížit, pokud by tento jev byl silný. S odvoláním na informace od analytiků a odborníků na počasí to uvedla agentura Reuters.

Časopis Živa ocenil nejlepší autory roku 2022

27.05.2023 01:49
Populárně-vědecký časopis Živa tento týden ocenil své autory za popularizaci biologických věd v několika kategoriích. ČTK o tom informovala Akademie věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, si odnesli Daniel Vondrák a Anna Tichá z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). Časopis Živa oceňuje autory článků od roku 1998.

Italský soud prodloužil ochranu medvědice podezřelé ze zabití běžce v Alpách

27.05.2023 01:45
Správní soud v Tridentu na severu Itálie o další měsíc prodloužil ochranu před utracením medvědice Jj4, která podle úřadů zabila na začátku dubna v Alpách běžce. Informovala o tom agentura ANSA. Rozhodnutí přivítali ochránci přírody, kteří bojují proti rozhodnutí provinčních úřadů o utracení medvědice. Tvrdí mimo jiné, že její "vina" na zabití není jasná.

Ve vlně veder v Indii uhynula první mláďata gepardů převezených z Afriky

27.05.2023 01:42
Tři mláďata gepardů, která se v Indii narodila šelmám převezeným v loňském roce z Afriky, uhynula v posledních dnech za vlny veder, která nyní Indii sužuje. Čtvrté mládě je v kritickém stavu v péči veterinářů, informoval zpravodajský server The Guardian.

Studenti na veletrhu v Brně ukázali prototyp podvodního dronu. Vylepšená verze má prozkoumat dno Hranické propasti

27.05.2023 01:41
Studenti Vysokého učení technického (VUT) v Brně představili na brněnském výstavišti prototyp podvodního dronu Argo. S vylepšenou verzí chtějí prozkoumat dno Hranické propasti, řekl ČTK za jejich tým Vojtěch Kohout.

Laboratoř potvrdila prasečí mor u dalších tří divokých prasat na Frýdlantsku

27.05.2023 00:55
Africký mor prasat potvrdila laboratoř u dalších tří divokých prasat na Frýdlantsku. Šlo o kus nalezený v honitbě Bulovka – Obora v katastrálním území Dolní Pertoltice. Druhý kus našli v honitbě Nové Město, třetím případem byly kosterní zbytky nalezené u Lázní Libverda. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Od začátku loňského prosince tak byla nákaza na Frýdlantsku potvrzena u 19 uhynulých či ulovených divočáků, další kus našli na Českolipsku.

Hlavní město vynaloží letos na projekty v životním prostředí 40 milionů korun

27.05.2023 00:44
Hlavní město vynaloží v letošním roce na projekty zlepšující životní prostředí celkem 40 milionů korun, což je meziročně stejně. Peníze dostane od metropole 81 žadatelů na 130 projektů. Peníze jsou určené na projekty v sedmi oblastech včetně veřejné zeleně nebo adaptace na klimatickou změnu. Rozdělení dotací schválili tento týden pražští zastupitelé. Na úřad dorazilo 280 žádostí od 163 různých žadatelů v celkové sumě 110,3 milionu korun.

Stránky