fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 1 hodina 1 min zpět

Přírodovědci objevili v malé rezervaci na Tachovsku 90 lišejníků a vzácné brouky

4 hodiny 46 min zpět
Přírodovědci objevili v malé příhraniční rezervaci Ostrůvek na Tachovsku 90 druhů lišejníků a dva vzácné brouky. ČTK řekla Zuzana Blažková ze Správy Chráněné krajinné oblasti Český les, kam nenápadné, těžko přístupné a neprozkoumané území u Lesné patří. Cílem bádání je až v posledních letech, jde o mapování vybraných druhů rostlin a živočichů organizované Agenturou ochrany přírody a krajiny.

Liberecký kraj založil koordinační skupinu pro boj s přemnoženým kůrovcem

4 hodiny 49 min zpět
Liberecký kraj založil koordinační skupinu pro boj s přemnoženým kůrovcem. Lesy na území kraje trápí od roku 2018, aktuálně devastuje nejvíc lesní porosty v Lužických horách na Novoborsku. Přestože kraj až na výjimky není vlastníkem ani hospodářem lesů v oblasti, snaží se v boji s kůrovcem dělat maximum. Koordinační skupina by měla zajistit lepší komunikaci a prosazovat bude také zájmy dotčených samospráv, řekl dnes novinářům krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).

Izrael sníží do 2050 emise skleníkových plynů o 85 procent, aby splnil globální cíl

4 hodiny 52 min zpět
Izrael do poloviny století sníží své emise skleníkových plynů proti roku 2015 o 85 procent. Oznámila to izraelská vláda. Závazek je součástí širšího mezinárodního plánu na zmírnění globálního oteplování.

Aby půda fungovala, musí být živá, říká půdní bioložka Hana Šantrůčková

6 hodin 50 min zpět
Na půdu se často díváme jako na samozřejmost, je tu a vždycky bude. Ale půda je půdou jedině tehdy, když funguje, když se dokáže vlastními silami obnovovat. A k tomu potřebuje být živá. Obývá ji obrovské množství živočichů a mikroorganismů, které svou činností umožňují růst rostlin i recyklaci rostlinného opadu. A jedině zdravá půda v sobě zadrží vodu. O tom, kdo žije v půdě a jak to ovlivňuje to, co vidíme z půdy růst, jsme si povídali s půdní bioložkou Hanou Šantrůčkovou.

Poprvé jsme pozorovali šimpanze smrtelně útočit na gorily

9 hodin 3 min zpět
Nikoliv jedno, ale hned dvě smrtelná střetnutí, při nichž šimpanzi napadli gorily, popsala nová studie. Je to vůbec poprvé,co se podařilo tuhle „válku“ mezi primátky reálně pozorovat! A to ačkoliv o možné existenci podobných konfliktů se tušilo…

Jan Rylich: Kauza čapího mláděte v Oseku: selhání záchranářů vs. argument „přírodou“

9 hodin 28 min zpět
Už více než čtyři týdny uplynuly od veřejností poměrně dost sledované „kauzy“ čapího hnízda v Oseku u Rokycan, kde čapí matka téměř dva týdny „týrala“ své nejmladší mládě, které nakonec její útoky nepřežilo. Velkou vlnu kritiky a rozhořčení vyvolala zejména absolutní nečinnost Záchranné stanice v Rokycanech, jejíž vedoucí Pavel Moulis opakovaně odmítl zasáhnout a mládě z hnízda odebrat, a celou situaci popisoval jako „přirozený proces“, do kterého se „nezasahuje“.

V kalifornských řekách za sucha a tepla vymírají lososi, rybáři bijí na poplach

14 hodin 4 min zpět
Rybáři, kteří se živí lovem lososů na západním pobřeží Spojených států, jsou znepokojeni vymíráním tohoto druhu v kalifornských řekách. Souvisí se zvýšenou teplotou vody a poklesem hladin. V řece Klamath umírají statisíce mladých lososů, na řece Sacramento podle expertů hrozí kvůli mimořádně teplému počasí téměř úplné vyhynutí nové generace ohrožených lososů čavyča. Napsala o tom agentura AP.

Vědci z ČR a Bavorska zkoumají, jak tlející dřevo posiluje rozmanitost druhů

15 hodin 15 min zpět
Vědci zkoumají, jak tlející dřevo v šumavském i bavorském parku posiluje rozmanitost přírodních druhů. Jde o nový česko-bavorský projekt hrazený z prostředků EU. Podle výzkumů z přirozených lesů zanechaných samovolnému vývoji je tlející dřevo nepostradatelnou součástí lesních ekosystémů a je důležité pro zachování druhové rozmanitosti přírody. ČTK to řekl koordinátor projektu za Správu Národního parku Šumava (NPŠ) Jaroslav Červenka. Vyhodnocení projektu bude k dispozici lesním správcům a orgánům ochrany přírody i mimo národní parky.

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

15 hodin 26 min zpět
Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

MZe se podařilo zbrzdit pokles soběstačnosti, nesnížila ale byrokracii, míní zemědělské svazy

15 hodin 43 min zpět
Současná vláda zvládla výskyt afrického moru prasat a dobře vyjednává podmínky pro zemědělce po startu nové zemědělské politiky po roce 2022, hodnotí aktivity ministerstva zemědělství velké svazy. Naopak jim vadí, že nebyl přijat legislativně dotažený fond těžko pojistitelných rizik a že se nezvyšují podíly prodávaných českých potravin. Soukromým zemědělcům vadí, že resort vedený Miroslavem Tomanem (ČSSD) podporuje velké společnosti.

Lidé z rodinných domů v Pardubicích třídí biodpad poctivě, na sídlištích se to zatím nedaří

15 hodin 50 min zpět
V Pardubicích je 4000 domácností, které třídí bioodpad. Jejich počet od roku 2007, kdy město možnost zavedlo, každoročně stoupá. Třídit zelený odpad mohou hlavně lidé z rodinných domů, uvedla radnice v tiskové zprávě. Radnice se snaží třídění propagovat, kontejnery na bioodpad jsou na sídlištích Slovany a Dubina. Pardubice mají asi 90 000 obyvatel. Pilotní projekt na sídlišti Dubina se zatím nedaří. Lidé hází do hnědých kontejnerů odpadky, které tam nepatří. ČTK to řekl výkonný ředitel SMP - Odpady Jiří Strouhal.

Plzeňská teplárenská vydá letos minimálně půl miliardy korun za emisní povolenky

16 hodin 13 min zpět
Plzeňská teplárenská a.s., největší zdroj tepla na západě Čech, vydá letos minimálně půl miliardy korun za emisní povolenky na vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší. Loni to bylo 360 milionů korun. Podnik, který majoritně vlastní město a zbylých 35 procent drží skupina EPH, tak razantně snižuje svůj zisk, který by mohl využít na rozvojové projekty nebo na dividendu městu, kterou vyplácí ve stovkách milionů ročně. Ceny povolenek stoupají šíleným tempem, výdaje podniku se zvyšují o stovky milionů ročně, řekl ČTK generální ředitel Václav Pašek.

Lidé mohou přispívat na turistické vybavení Národního parku České Švýcarsko

26.07.2021 15:10
Lidé mohou na sbírkový účet přispět prostřednictvím dárkového terminálu umístěného v informačním centru v Jetřichovicích na Děčínsku na turistické vybavení Národního parku České Švýcarsko. Terminál od července umožňuje darování částky v rozmezí 25 až 400 korun, kterou přístroj odečte z debetní či kreditní karty, uvedl mluvčí Správy parku Tomáš Salov.

Nová zelená úsporám nově podpoří renovace bytových domů i mimo Prahu

26.07.2021 15:10
Další etapa Nové zelené úsporám (NZÚ) podpoří renovaci a výstavbu bytových domů i mimo Prahu. Nově také zahrne dotační program Dešťovka zaměřený na podporu využití dešťové vody. Žadatelé, kteří v žádosti zkombinují více různých opatření, například zateplení a výměnu kotle, získají bonus. Příjem žádostí do nové etapy začne v říjnu, plynule naváže na dosavadní program, uvedli dnes v Praze zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP). Zdroje programu do roku 2030 budou nejméně 39 miliard korun. NZÚ cílí na podporu energeticky úsporných renovací a staveb domů, podporu fotovoltaiky a další ekologická opatření.

Policisté v Ostravě hledají zhruba metrové mládě krokodýla, uteklo chovateli

26.07.2021 14:49
Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. ČTK to řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Strany plánují chránit půdu a vodu či zvyšovat soběstačnost v potravinách

26.07.2021 11:45
Strany a koalice před říjnovými volbami ve svých programech slibují v zemědělství hlavně snahy o zachování či zvýšení soběstačnosti ve výrobě potravin, chtějí chránit zdroje, jako je voda nebo zemědělská půda. Mnohé z programů se ale zemědělstvím dopodrobna nezabývají.

Kapacita výroby elektřiny z nefosilních paliv poprvé v Číně předčí uhlí

26.07.2021 11:38
Kapacity výroby elektřiny z nefosilních paliv by v Číně letos poprvé měla překonat kapacitu výroby elektřiny z uhlí. Ve své zprávě to uvedla Čínská rada pro elektřinu (CEC). Podle ní celková kapacita výroby elektřiny v zemi letos dosáhne 2370 gigawattů (GW). Z toho kapacita uhelných elektráren bude činit 1100 GW a kapacita nefosilních zdrojů, včetně solárních, větrných, vodních a jaderných elektráren a elektráren na biomasu, dosáhne zhruba 1120 GW.

Australská BHP bude dodávat nikl Tesle, její akcie stouply o 3,1 procenta

26.07.2021 11:35
Australská BHP Group oznámila, že bude dodávat nikl americkému výrobci elektromobilů Tesla. Akcie největší světové těžařské společnost si na australské burze s přispěním této zprávy připsaly přes 3,1 procenta.

Lesní požáry na Sardinii zničily na 20.000 hektarů, evakuováno bylo 1500 lidí

26.07.2021 09:23
Italská vláda požádala Evropskou unii o pomoc s hašením lesních požárů na Sardinii, které tam vypukly v sobotu a dosud zničily na 20.000 hektarů porostu. Evakuováno kvůli nim muselo být na 1500 lidí, informovala dnes agentura ANSA. S lesními požáry od soboty bojují hasiči také na severovýchodě Španělska.

Vladimír Wagner: Je opravdu pro Česko plynová varianta mixu lepší než jaderná?

26.07.2021 07:00
Postupně bude nutné nahradit uhelné bloky. Jak roste cena emisních povolenek, zvyšuje se cena nejen uhelné, ale také plynové elektřiny. Je tak třeba urychlit přechod k nízkoemisnímu mixu. Ovšem důležitější než rychlost je, aby mix, ke kterému směřujeme, odpovídal našim geografickým a dalším podmínkám a byl opravdu nízkoemisní, efektivní a environmentálně citlivý.

Stránky