fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 6 hodin 4 min zpět

Svaz: Evropské nařízení o zamezení odlesňování vyjde firmy na stovky tisíc korun

9 hodin 7 min zpět
Evropské nařízení, které má zamezit odlesňování a poškozování lesů, zvýší podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) firmám administrativu a může je vyjít až na stovky tisíc korun ročně. Od konce letošního roku budou muset velké podniky v evropském informačním systému vyplňovat údaje, které prokážou, že jejich výrobky nepřispívají k odlesňování. Podle svazu ale systém není nastavený dobře a zvýší také riziko lidských chyb. Požaduje proto po Evropské komisi (EK), aby systém upravila a prodloužila lhůty pro uplatnění nařízení.

Prezident Pavel: Malí čeští zemědělci se obávají spekulativních nákupů půdy

10 hodin 7 min zpět
Malí čeští zemědělci se obávají spekulativních nákupů půdy. Vykupují ji investiční skupiny, často i ze zahraničí a bez jakéhokoliv vztahu k půdě. Vznikají tak velké celky, na nichž se hospodaří někdy i nešetrným způsobem, řekl včera o obsahu besedy s Asociací soukromých zemědělců v Kunvaldu na Orlickoústecku prezident Petr Pavel.

Novelu zavádějící nepřetržitý monitoring emisí škodlivých látek vláda schválila

22.05.2024 23:12
Novelu zákona o ochraně ovzduší, jež má mimo jiné rozšířit množství firem s povinností nepřetržitého monitoringu znečištění, dnes vláda schválila. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Předloha nyní poputuje do Parlamentu. Firmy také budou muset kromě kontinuálního sledování emisí škodlivých látek omezit prašnost při stavbách či demolicích.

Farmáři na Vysočině by měli zabezpečit chovy před vlky,hlášená jsou tři napadení

22.05.2024 19:24
Ochránci přírody doporučují zabezpečit hospodářská zvířata na Vysočině před vlky. Letos mají od chovatelů hlášená tři napadení ovcí. Analýza DNA nyní potvrdila, že o vlka šlo skutečně v Olešence na Havlíčkobrodsku. V případě vlčího útoku mají chovatelé nárok na náhradu škody. Na opatření pro ochranu stáda mohou dostat dotace. Je také možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření kvůli opakovanému výskytu vlka, uvedl Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

Výborný a Stanjura dnes zemědělcům na schůzce potvrdili už dříve slíbené peníze

22.05.2024 19:16
Ministři zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes zástupcům zemědělců potvrdili už dříve slíbené peníze, které pro tento rok na životní pohodu zvířat činí 550 milionů korun a příští rok na podporu zaměstnanosti na venkově prostřednictvím sociálního pojištění dvě miliardy korun. Další společná schůzka Výborného, Stanjury a vedení Agrární komory (AK) a Zemědělského svazu (ZS) by se měla uskutečnit v prvním červnovém týdnu, řekl Výborný. Zemědělci už dříve na 4. června oznámili protesty v Praze. Předseda ZS Martin Pýcha dnes uvedl, že se AK a ZS ještě se svými členy poradí o tom, zda se protesty uskuteční. Dnešní jednání označil za konstruktivní.

Ekologické organizace: Otevřený dopis: Biodiverzita je klíčová k dosažení klimatických cílů. Řešení máme doslova na talíři

22.05.2024 17:34
Vážený pane předsedo, vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, s blížícím se Světovým dnem biodiverzity, který připadá na 22. května, bychom rádi zdůraznili, jak klíčovou roli může hrát promyšlená politika ve spolupráci s resortními prostředími v oblasti potravinářství a zemědělství.

Orli změnili migrační trasy nad Ukrajinou, aby se vyhnuli bojům

22.05.2024 11:05
Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá místa jejich výskytu byla pravděpodobně válkou zničena, uvedla stanice BBC s odvoláním na studii britských a estonských vědců.

Průzkum: Téměř dvě třetiny lidí má zájem o dotace na úspornější bydlení

22.05.2024 11:02
Téměř dvě třetiny Čechů má zájem o dotace na ekologičtější a úspornější bydlení. Podporu ale zatím využilo jen 14 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu společnosti NMS Market Research vytvořeného pro Raiffeisenbank, který má ČTK k dispozici a kterého se zúčastnilo přes 1000 lidí mezi 18 až 64 lety. Nejvíce čerpají dotace na udržitelné bydlení lidé žijících v menších obcích do 5000 obyvatel. S rostoucím věkem zájem o zelené bydlení slábne.

Akcionáři Shellu odmítli výzvu, aby firma zpřísnila své klimatické cíle

22.05.2024 10:58
Akcionáři britské energetické společnosti Shell na výroční valné hromadě odmítli apel skupiny investorů, kteří firmu v usnesení vyzvali, aby znovu zpřísnila své klimatické cíle. Šéf podniku Wael Sawan totiž v březnu zmírnil cíl pro snížení uhlíkových emisí, který si podnik stanovil do roku 2030. Informovala o tom agentura Reuters. Shell patří mezi největší producenty ropy a plynu na světě. Včerejší valnou hromadu opět narušili ekologičtí aktivisté.

Den botanických zahrad přinese komentované prohlídky

22.05.2024 09:20
Při příležitosti Dne botanických zahrad dnes pořádají zahrady po celém Česku komentované prohlídky. Lidé si také budou moci koupit rostliny nebo se do některých botanických zahrad podívat zdarma, uvedla Unie botanických zahrad ČR.

Miroslav Bobek: Třetí návštěva Jane Goodall v Praze

22.05.2024 06:05
Předminulý týden proběhla třetí návštěva světoznámé primatoložky a ochránkyně přírody Jane Goodall v Zoo Praha. Zájem veřejnosti byl ohromný a Jane i ve svých devadesáti letech prokazovala neuvěřitelné charisma, neúnavnost a smysl pro humor. Myslím, že nejsem zdaleka sám, kdo je stále ještě plný dojmů.

Biosmršť 2024: Letošní mapování nepůvodních druhů se blíží

22.05.2024 04:00
Třetí ročník Biosmrště je za dveřmi. Projekt občanské vědy, který má za cíl zmapovat nepůvodní druhy živočichů a rostlin v České republice, proběhne od pátku 24. do neděle 26. května. Zapojit se může každý, stačí pouze zaznamenat svá pozorování do aplikace iNaturalist. Na seznamu mapovaných druhů jsou nově zařazeny sršeň asijská a kosatec krvavý. Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR, kteří jsou v ČR hlavními koordinátory mezinárodního projektu, letos připravili pro jednotlivce, školní třídy a přírodovědné kroužky také soutěž o zajímavé ceny.

Malé ostrovní státy mají právo na lepší ochranu klimatu, tvrdí mezinárodní soud

22.05.2024 02:14
Malé ostrovní státy mají právo na lepší ochranu klimatu, konstatoval včera Mezinárodní soud pro mořské právo v Hamburku. Informují o tom server německé veřejnoprávní televize ARD a agentura DPA, která připomíná, že se na soud obrátila skupina devíti ostrovních států z Tichého oceánu a Karibiku, které ohrožuje stoupající hladina moří v důsledku klimatických změn.

MŽP: Novela zákona o ochraně přírody má zajistit ochranu městských stromořadí

22.05.2024 01:56
Ministerstvo životního prostředí připravilo změnu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má posílit ochranu stromořadí a vzrostlých stromů. Zajistí podle úřadu také, aby za stromy pokácené kvůli výstavbě byla vysázená náhrada. Vzrostlé stromy a aleje ve městech mají být součástí opatření k ochraně proti měnícím se klimatickým podmínkám. V horkých dnech poskytují chlad a stín, zvlhčují ovzduší, zachytávají prach a tlumí hluk či pomáhají zasakovat vodu.

Hasiči budou v Národním parku České Švýcarsko nacvičovat zásah u požáru lesa

22.05.2024 01:26
Za zvuků sirén a se zapnutými výstražnými světly vyjedou ve středu ráno hasiči ke cvičnému zásahu u požáru lesa nedaleko osady Mezní Louka ve Hřensku na Děčínsku. Cvičení se uskuteční v součinnosti se správou národního parku České Švýcarsko. Na místo vyjedou zejména hasiči z Děčína. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Kalvoda.

ČR má druhý nejnižší podíl registrací elektroaut v EU, nižší je jen v Chorvatsku

22.05.2024 01:09
Česko má druhý nejnižší podíl registrací nových osobních bateriových elektromobilů v Evropské unii. Zatímco v EU dosáhl podíl bateriových aut na registracích za čtyři měsíce letošního roku 12 procent, v Česku 2,5 procenta. Za Českem je pouze Chorvatsko, před Českem Slovensko s podílem 2,7 procenta. Vyplývá to z dat, která zpracoval a shrnul Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.

Majetkový úřad nabízí stádo krav zabavených kvůli týrání. Podobné aukce nejsou běžné

21.05.2024 21:12
Stádo masného skotu plemene charolais nabízí v elektronické aukci Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Třicetihlavé stádo zabavili chovateli ve správním řízení kvůli týrání, aktuálně jsou zvířata ustájena na farmě v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Za zvířata chce stát nejméně 634 500 korun, zjistila ČTK z aukční vyhlášky. Dražba začne ve středu, podmínkou účasti je složení kauce 63 400 korun do dnešní půlnoci.

Slovenský parlament schválil zákon o jednodušším odstřelu problémových medvědů

21.05.2024 19:07
Slovenská sněmovna dnes schválila zákon, od kterého si vláda po opakovaných střetech medvědů s lidmi slibuje zjednodušení odstřelu problémových šelem. Ty jsou v zemi chráněné. Předlohu při hlasování podpořili vládní poslanci i část opozice, která ale neuspěla s vlastními návrhy na úpravu zákona.

Olomoucký kraj chce prodloužit výjimku k odstraňování bobřích hrází

21.05.2024 18:51
Olomoucký krajský úřad chce prodloužit o dalších pět let platnost výjimky umožňující správcům vodních toků rychlé odstraňování či úpravu bobřích hrází a sídel, kvůli kterým by jinak hrozilo vylití vody z koryta řek a potoků. Díky nařízení z roku 2014 odpadlo zdlouhavé projednávání žádostí o odstranění rizikových hrází chráněných bobrů. Výjimka je každoročně využívána na několika místech Olomouckého kraje, kde bobří hráze ohrožují majetek v okolí vodních toků. ČTK dnes informaci získala z návrhu, který hejtmanství zveřejnilo na úřední desce. Povodí Moravy vyčíslilo roční škody způsobené bobry na několik milionů korun.

Kulíky bledé a další ptačí rarity obdivují pozorovatelé ptáků v Záhlinicích

21.05.2024 17:20
Záhlinické rybníky jsou nejvýznamnější ornitologickou lokalitou na střední Moravě. Bylo zde pozorováno 260 druhů ptáků. Většina z nich se zde zastavuje v době tahu, ale řada velmi vzácných a chráněných druhů na těchto rybnících i hnízdí.

Stránky