fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 4 hodiny 1 min zpět

Jak má myslivec doložit uloveného srnce? Uříznutým slechem už letos, nebo fotkou z mobilu za rok?

7 hodin 17 min zpět
Majitelé lesů si stojí za tím, že myslivci nezvládají zajistit, aby v lesích nebylo větší množství daňků, srnců, jelenů nebo divokých prasat, než kolik les uživí. A kvůli velkému počtu zvěře se nedaří dostatečně rychle obnovovat zbídačené české lesy. Tak by se dala shrnout problém, na který reaguje novelizace mysliveckého zákona. Jejím cílem je zlepšit stav českých lesů odlovením většího množství zvěře.

Arnika vyhlásila soutěž pro obce, které produkují málo odpadu

9 hodin 33 min zpět
Sedmý ročník soutěže Odpadový Oskar vyhlásila nezisková organizace Arnika. Hledá obce, které produkují nejméně směsného komunálního odpadu. Účastníci nesmí přesáhnout hranici 150 kilogramů těchto odpadů na jednoho obyvatele za rok, uvedli zástupci Arniky. Cílem soutěže je upozornit na nutnost zodpovědného nakládání s odpady i vyzdvihnout příklady dobré praxe.

Ústí se bude rozhodovat mezi dvěma kandidáty na post ředitele zoo

10 hodin 8 min zpět
Zastupitelé města Ústí nad Labem si v květnu vyslechnou dva kandidáty na post ředitele zoologické zahrady, a to bývalého ředitele pražské zoo Petra Fejka a vedoucí zooložku ústecké zoo Ilonou Pšenkovou. Do výběrového řízení se přihlásilo pět lidí. Mezi nimi byl i Dušan Usvald, jenž je nyní pověřený vedením zoologické zahrady, skončil třetí. Dva nejlepší uchazeči představí na květnovém zasedání své koncepce řízení a rozvoje instituce, jejímž zřizovatelem je město.

V Českém Dubu bojují s přemnoženými nutriemi, zakázali i jejich krmení

10 hodin 11 min zpět
S přemnoženými nutriemi bojují v Českém Dubu na Liberecku. Myslivci už dostali povolení k jejich odstřelu přímo ve městě. Radnice také zakázala krmení zvířat, lidé to ale nerespektují, řekl ČTK místostarosta Ondřej Fila (NEZ). Největší problémy měli zatím s nutriemi zahrádkáři, kterým loni na podzim zvířata zlikvidovala podstatnou část úrody. Právě na jejich popud se radnice začala problémem zabývat. Nutrie podle místostarosty škodí i v nedaleké Osečné nebo Lázních Kundratice.

V Brně si bude možné ke Dni Země zahrát on-line venkovní hru

10 hodin 13 min zpět
Venkovní on-line hru, která dětské hráče zavede do hmyzího světa, připravilo ke Dni Země brněnské školské zařízení Lipka. Hru, která začne pro veřejnost fungovat od čtvrtka 22. dubna, na který Den Země připadá, o víkendu na Kraví hoře testoval se svou rodinou organizátor hry Rostislav Smítal.

Radní Prahy schválili dohodu s městskými částmi o Trojmezí

10 hodin 22 min zpět
Pražský magistrát uzavře memorandum ohledně pozemků v oblasti takzvaného Trojmezí mezi Prahou 10, 11 a 15. Radní města schválili jeho znění, které ještě musí odsouhlasit zastupitelstvo města a dotčených městských částí. Město má podle návrhu usilovat o získání pozemků, které nyní v oblasti vlastní soukromí majitelé včetně developerských firem. Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) také podle radního Jana Chabra (TOP 09) připraví krajinářskou studii oblasti a zhodnotí její možnou zastavitelnost.

V Hostíně na Mělnicku začala sklizeň chřestu, letos bude průměrná

10 hodin 29 min zpět
V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku v pondělí oficiálně začala sklizeň chřestu, letos bude průměrná. Prodej pro veřejnost začne koncem týdne. Sezona začala oproti minulému roku později, důvodem je nejen počasí, ale i problém s odbytem, vysvětlil jednatel společnosti Český chřest Jiří Šafář.

Usnesení proti kácení javoru se na magistrátu nepodařilo prosadit

19.04.2021 19:40
Praha Sobě na dnešním jednání rady hlavního města ani napotřetí neuspěla s usnesením proti kácení stromu na Smetanově nábřeží, vůči kterému se zvedla vlna nevole. Jak dnes po jednání řekl novinářům šéf klubu Prahy Sobě Jan Čižinský, z radních dalších členů pražské koalice návrh podpořila jen Hana Marvanová (za STAN). Radní následně přijali protinávrh primátorova náměstka Petra Hlaváčka (za TOP 09), který však podle Čižinského důvod pro kácení neodstranil. Praha Sobě chce ke stromu znovu svolat mimořádnou radu.

Stoletá lípa ve Žďáru nad Sázavou bude pokácena, odpůrce přesvědčilo vyšetření tomografem

19.04.2021 19:30
Stoletá lípa na sídlišti Libušín ve Žďáru nad Sázavou bude pokácena kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Odpůrce kácení, kteří kvůli tomu sepsali petici, přesvědčily výsledky podrobného posouzení lípy tomografem, které arborista Daniel Stach představil na dnešním on-line setkání s veřejností. Jak řekli na závěr zástupci radnice, termín kácení zatím není stanovený. Slíbili, že o něm budou informovat.

Místo klasických rybníků betonové nádrže nebo akvaponie. Vědci zkoumají budoucnost chovu ryb v Česku

19.04.2021 18:21
Klimatická změna postupně mění podmínky chovu ryb v České republice. Zvyšující se letní teplota vody bude pro některé druhy v následujících dekádách doslova smrtelná. Celosvětově přitom produkce ryb roste ročně zhruba čtyřprocentním tempem. V České republice má zvyšující se poptávku při stagnujících výlovcích z klasických rybníků zajistit nebo nahradit chov ve specializovaných produkčních systémech, říká Jan Mareš z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství AF Mendelovy univerzity v Brně. Týká se to zejména pstruha duhového, tedy ryby vyžadující chladnou a čistou vodu. Vědci budou nové produkční systémy detailně studovat.

V ohradě na západě Prahy jsou ode dneška k vidění koně Převalského

19.04.2021 18:17
Na pláni na Dívčích hradech v Praze 5 jsou k vidění čtyři klisny koně Převalského. Do výběhu je dnes odpoledne vypustili chovatelé z pražské zoologické zahrady. Během roku na místo přibude také hřebec, sdělil ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek

Zemědělci kritizují i plánovanou vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan. Kvůli ztrátě nejúrodnější půdy

19.04.2021 18:10
Zemědělci kritizují plán vysokorychlostní tratě z Prahy do Drážďan. Trať se dotkne pěstitelů, kteří pěstují chmel a zeleninu, sdělili ČTK zástupci Agrární komory ČR. Podle Svazu pěstitelů chmele ČR se tak stát na jedné straně snaží o zápis chmelařské krajiny do Seznamu světového dědictví UNESCO, na druhé straně chce stejně cennou oblastí s dlouhodobou pěstební historií vést vysokorychlostní trať. Už dříve se zemědělci ozvali proti jiné větvi z plánovaných tratí - z Prahy do Brna. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka podobně jako v minulém týdnu uvedl, že se kvalita zemědělské půdy zohlední cenově při výkupu pozemků.

Praha nařídí svým školám kupovat vejce z bezklecových chovů

19.04.2021 18:09
Pražský magistrát přikáže od září svým školám nakupovat pro školní jídelny vejce od slepic z bezklecových chovů. Dnes o tom rozhodli městští radní. Schválené usnesení umožní školám nadále dočasně nakupovat i z klecových chovů za předpokladu, že neseženou za přijatelnou cenu vejce z neklecových. Praha zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké škol. Základní a mateřské provozují městské části.

MŽP začalo vydávat rozhodnutí o výši finanční podpory pro jednotlivé zoo

19.04.2021 17:57
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ode dneška vydává rozhodnutí o poskytnutí finanční podpory zoologickým zahradám. Rozděleno bude zhruba 76,1 milionu korun. Většina zoologických zahrad by měla peníze od státu obdržet do konce dubna. Přidělené peníze by měly zoologickým zahradám pomoci dorovnat ztráty, které jim vznikly kvůli vládním opatřením proti šíření covidu-19. Zahrady musely být několik měsíců zavřené pro návštěvníky.

Vzácná orlice narazila do drátů vysokého napětí, starají se o ni v Rajhradě

19.04.2021 15:11
Záchranná stanice v Rajhradě na Brněnsku se stará o skoro rok starou samici orla královského. Na Moravu přiletěla z Maďarska, u Vlasatic na Brněnsku ale narazila do drátů vysokého napětí. Veterinář jí musel amputovat křídlo. V tiskové zprávě to uvedl Český svaz ochránců přírody. Na péči o orlici lze přispět ve sbírce.

Jihomoravský kraj má databázi s 800 místy pro vznik malých vodních ploch

19.04.2021 15:10
Jihomoravský kraj si nechal vypracovat databázi s 800 místy pro vznik malých vodních ploch. Chce tak bojovat se suchem, které kraj sužuje. Novinářům projekt představili náměstci hejtmana Lukáš Dubec (Piráti) a Jan Zámečník (KDU-ČSL). Díky mokřadům a tůním se podle nich podaří zadržet více vody v krajině. Kraj letos navýšil na 20 milionů dotační program na boj se suchem.

Muže podezřelého z pytláctví v jihoafrickém Krugerově parku ušlapali sloni

19.04.2021 14:59
Muže podezřelého z pytláctví v jihoafrickém Krugerově národním parku o víkendu ušlapali sloni. Oznámilo to sdružení místních národních parků, podle kterého tři muži na útěku před správci parku vběhli do stáda pářících se tlustokožců. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Dana Balcarová: Vyhodnocení strategie dokazuje, že vládu biodiverzita nezajímá

19.04.2021 14:19
Vláda dnes projedná Střednědobé vyhodnocení Strategie ochrany biologické rozmanitosti ČR pro období 2016-2025. Strategie popisuje kroky k zabránění pokračujícímu úbytku biologické rozmanitosti, ovšem samo Ministerstvo životního prostředí hodnotí plnění 44 cílů jako nedostatečné, a u ostatních cílů konstatuje, že jsou plněny jen částečně nebo zcela bez vazby na strategii. Vláda se tudíž sama usvědčuje z toho, že nevěnuje ochraně biodiverzity téměř žádnou pozornost. Piráti usilují o komplexní řešení a promítnutí do politik všech ministerstev. S Piráty jsme v rámci tohoto volebního období prosazovali například rozšíření ochrany půdního fondu, vyhlášení nových chráněných území nebo návrat vodních toků do přírodního režimu.

Lidé žádající regulaci vlků v Broumovském výběžku neuspěli se stížností

19.04.2021 11:33
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost skupiny lidí z Broumovského výběžku na Náchodsku žádajících regulaci počtu vlků. Zvířata jim údajně působí škody a náhrady od státu jsou podle pisatelů stížnosti nedostatečné. Lidé chtěli žalobami přimět ministerstvo životního prostředí k regulaci vlčí populace pomocí nové právní úpravy. Soudní rozhodnutí, které by uložilo ministerstvu takovou povinnost, by ale podle justice bylo nepřípustným zásahem do výkonné moci. ÚS rozhodoval bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi.

Olomoucký kraj pomůže rybářům s náklady na likvidaci otravy v Bečvě

19.04.2021 11:28
Olomoucký kraj poskytne rybářskému svazu příspěvek 200 000 korun na úhradu části nákladů, které mu vznikly při likvidaci následků loňské ekologické havárie na Bečvě. ČTK to sdělil hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). V řece loni v září uhynuly desítky tun ryb a dalších vodních živočichů, které rybáři museli odvézt to kafilerie. Příčina ekologické havárie nebyla zatím objasněna. Rybáři se nyní snaží v otráveném úseku Bečvy postupně obnovit život.

Stránky