Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 6 hodin 52 min zpět

Brazilská vláda obrátila: v přírodní rezervaci v Amazonii se kácet nebude

9 hodin 9 min zpět
Brazilská vláda v pondělí zrušila kontroverzní dekret prezidenta Michela Temera, který umožnil těžbu soukromým firmám v rozlehlé přírodní rezervaci v Amazonii. Výnos, jehož platnost po žalobách pozastavil soud, byl terčem kritiky ochránců přírody i domorodých obyvatel dotčené oblasti, informovala agentura Reuters.

Tohle moře není pro starý, zjistil vědec při zkoumání věku ryb. Problém to je velký

14 hodin 32 min zpět
Problém s masivním přelovením oceánů má jednu opomíjenou a přitom velmi nepříjemnou stránku. Nejen že je ryb v mořích obecně méně, ale razantně také ubývá ryb, které by se dožily vyššího věku. Lewis Barnett, výzkumník z Washingtonské univerzity, v tom spatřuje zásadní riziko přežití rybích populací v případě nenadálých výkyvů, například v důsledku klimatických změn. Informuje o tom server NewScientist.

Kateřina Kubánková: Staré sady jsou skvělý zdroj kvalitního ovoce

14 hodin 52 min zpět
Kateřina Kubánková při jedné z cest do Německa svezla stopařku, která jí nadšeně vyprávěla o tom, jak pomocí aplikace Mundraub sbírá veřejně přístupné ovoce. „Ta myšlenka mě uchvátila. Pracovala jsem tehdy jako grafička a dokázala jsem si živě představit, jak by se podobný projekt dal zrealizovat také v České republice,“ říká Kubánková. Po návratu sehnala několik kamarádů, pověděla o svém záměru německé organizaci Mundraub a slovenské organizaci Fruitmap.sk a za necelý rok byla platforma Na ovoce na světě.

Anketa Ekolistu: Strana zdravého rozumu navrhuje vyvézt jaderný odpad do neobydlené Španělské Sahary

15 hodin 8 min zpět
Redakce Ekolistu oslovila všechny politické strany a hnutí, která kandidují do Poslanecké sněmovny, s krátkou anketou. Zde si můžete přečíst odpovědi Strany zdravého rozumu. Její volební program je zde.

Německo: Se Zelenými ve vládě čekají uhelné elektrárny asi horší časy

25.09.2017 18:12
Pokud v nové německé vládě stanou Zelení, automobilový průmysl a energetiku možná čekají horší časy. Strana vyzývá k zákazu prodeje osobních automobilů se spalovacím motorem už od roku 2030 a k uzavření uhelných elektráren ke stejnému datu, píše agentura Reuters.

Dinosauří kost nalezená před 14 lety v ČR patřila neznámému druhu

25.09.2017 14:26
Burianosaurus augustai ."> Dinosauří stehenní kost, která byla před 14 lety nalezena na Kutnohorsku, patřila dosud neznámému živočišnému druhu. Dostal jméno Burianosaurus augustai a byl jedním ze skupiny ornitopodů, tedy býložravých dinosaurů, kteří mají nohy podobné ptačím. Výsledky svého zjištění zveřejnil tým vědců pod vedením paleontologa Daniela Madzia v odborném časopise Journal of Systematic Palaentology. Informoval o tom Martin Mazuch z Ústavu geologie a paleontologie Univerzity Karlovy, který se na výzkumu kosti podílel.

Podle studie si Česko v plnění Cílů udržitelného rozvoje vede dobře. Skutečnost je ale jiná, tvrdí Diakonie ČCE

25.09.2017 11:16
Česko ani západní země na tom s udržitelným rozvojem nejsou tak dobře, tak to vypadá podle letošní studie na toto téma, tvrdí humanitární a rozvojové nevládní neziskové organizace v kampani Česko proti chudobě. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci kampaně Tomáš Tožička, ředitel Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie Českobratrské církve evangelické.

Českobudějovičtí parazitologové získali grant na výzkum mořského prvoka

25.09.2017 10:48
Českobudějovičtí parazitologové získali na výzkum mořského prvoka grant téměř osmi milionů korun od soukromé americké nadace. Pokračují tak v projektu, jehož cílem je vytvořit nový experimentální model mořského prvoka. Výzkum vede tým Julia Lukeše z Biologického centra Akademie věd ČR a grant jej bude podporovat dva roky. Novinářům to řekla Daniela Procházková z biologického centra.

Valašské Klobouky vybudovaly soustavu tůní k zadržování vody

25.09.2017 08:48
Valašské Klobouky na Zlínsku vybudovaly soustavu tůní k zadržování vody v přírodě. Tři tůně o celkovém objemu 160 metrů krychlových jsou v lesní nivě Dešňanského potoka v lokalitě pod Svatým Hubertem. Informovala o tom mluvčí radnice Lenka Zvonková.

Oxfordská místnost je domovem 10.000 pavouků. Vědci tu zkoumají duplicitní sady genů

25.09.2017 08:00
Parasteatoda tepidariorum), stejně jako celou menažérii dalších zneklidňujících tvorů od stonožek po tarantule. "> Klidná univerzitní budova v Oxfordu skrývá nejhorší noční můru každého arachnofoba - laboratoř plnou tisíců kanibalských pavouků. Píše o tom zpravodajský server BBC News.

Průzkum: Kotel si nechává pravidelně zkontrolovat polovina Čechů

25.09.2017 07:50
Jednou za rok si nechává odborně prohlédnout svůj kotel pouze necelá polovina tuzemských domácností. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti E.ON prostřednictvím agentury Ipsos na vzorku 1500 respondentů. U plynových kotlů je pro domácnosti provozní revize sice nepovinná, ale doporučuje se. Jednou za tři roky ji naopak musí podle vyhlášky povinně provést právnické osoby a podnikatelé. Kotle na tuhá paliva si pak i domácnosti musí nechat zrevidovat každé dva roky, jinak jim hrozí pokuta až 20.000 korun.

Program ČSSD: Uzákoníme postupné snižování závislosti na fosilních palivech

25.09.2017 01:38
Odhlédněme od obecných prohlášení a podívejme se na konkrétní věci, které ČSSD hodlá prosadit či udělat. Pokud vám na srdci leží osud energetiky, pak ČSSD počítá s útlumem uhelných elektráren a rozvojem jaderné energetiky. Přednost má výstavba nového bloku v Dukovanech, výhledově by se měl dostavět i Temelín. Přednost dává strana centrální energetice, obnovitelné zdroje podpoří tam, kde to bude efektivní.

Na Brněnsku se do šachty propadl kůň, vytáhli jej jeřábem

24.09.2017 12:18
Hasiči a veterináři dnes ráno zachránili koně, který se propadl do technologické šachty bazénu v Lelekovicích na Brněnsku. Z otvoru o stranách jen něco přes metr jej vyzvedl automobilový jeřáb. Novinářům to oznámil Jan Dvořák z hasičského záchranného sboru.

Anketa Ekolistu: Hnutí Cesta považuje za největší ekologický problém stav půdy a znečistění podzemní i povrchové vody

24.09.2017 01:07
Redakce Ekolistu oslovila všechny politické strany a hnutí, která kandidují do Poslanecké sněmovny, s krátkou anketou. Zde si můžete přečíst odpovědi Hnutí Cesta. Její volební program je zde.

Anketa Ekolistu: Pro Českou stranu národně sociální je největší problém energetika založená na uhlí

23.09.2017 01:33
Redakce Ekolistu oslovila všechny politické strany a hnutí, která kandidují do Poslanecké sněmovny, s krátkou anketou. Zde si můžete přečíst odpovědi České strany národně sociální. Její volební program je zde.

Martin Švancar: Jsou sloupy elektrického vedení opravdu smrtelně nebezpečné?

22.09.2017 15:48
Tento příspěvek je reakcí na hysterické čtivo sesmolené panem Oldřichem Maděrou a publikované na webu Ekolistu. Pan Maděra využil medializovanou událost uhynutí tří telat na farmě Olešná a napsal text, který je plný lží a odborně zmatených vyjádření. Jeho cílem je evidentní snaha zviditelnit se a vyvolat na veřejnosti strach a paniku.

Ladislav Kříž: Reakce ČEZ na text Oldřicha Maděry

22.09.2017 14:48
Společnost ČEZ Distribuce, a.s. se důrazně ohrazuje proti informacím publikovaným v článku pana Ing. Oldřicha Maděry, zveřejněného dne 20. 9. 2017 na internetových stránkách www.ekolist.cz, včetně názorů a závěrů uváděných v jeho dokumentu „Uzemnění vedení vn a vvn - Analýza současného stavu“, na který v článku odkazuje a jehož je sám autorem.

Praha začne měřit, zda nemají naftová auta vymontované filtry

22.09.2017 13:04
Praha chce kvůli zlepšení ovzduší zjistit, kolik jezdí ve městě naftových aut bez filtru pevných částí ve výfuku. Zároveň chce společně s policií kontrolovat stanice technické kontroly (STK), zda při kontrolách nepodvádí. Řekla to dnes pražská radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). První měření by se měla uskutečnit letos na podzim, další pak příští rok na jaře. Kromě měření aut Praha rovněž připravuje regulační řád, podle kterého bude postupovat při smogových situacích.

Světové populace mořských želv jsou zřejmě na vzestupu

22.09.2017 08:39
Světové populace mořských želv jsou zřejmě na vzestupu. Vědci z Aristotelovy univerzity v Soluni totiž zjistili, že po historickém úbytku se želvám v posledních letech začíná znovu dařit. Výsledky vědecké práce ve středu otiskl časopis Science Advances.

Czech Nature Photo vyhrál Stanislav Macík se snímkem probouzejících se kaloňů

22.09.2017 04:00
Fotografií roku pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se stal snímek Stanislava Macíka V očekávání noci. Je na něm zachycena skupinka kaloňů, kteří se právě probouzejí. Informoval o tom Radek Polák ze společnosti Czech Press Photo, která soutěž organizovala. Nejlepší snímek vybrala porota z 3140 fotografií, do sedmi kategorií je poslalo 467 autorů, kteří se věnují fotografování přírody.

Stránky