fbpx Ekolist | Ekodům

Ekolist

Přihlásit se k odběru zdroj Ekolist
Ekolist.cz - nejlepší zpravodajství a publicistika o životním prostředí a přírodě na českém internetu...
Aktualizace: 10 hodin 45 min zpět

Sucho, intenzivní hospodaření, úbytek orné půdy. CENIA popsala rizika pro životního prostředí za loňský rok

05.12.2023 18:23
Vysoké teploty a nevyrovnané srážky v loňském roce vedly k rozvoji klimatického, půdního a hydrologickému sucha ve značné části České republiky. V důsledku toho se zvýšilo nebezpečí požárů, které bylo nejvyšší od roku 2000. Vyplývá to ze Zprávy o stavu životního prostředí za rok 2022 zhotovenou Českou informační agenturou životního prostředí (CENIA). Podle té byla vlivem klimatických změn Evropa nejrychleji se oteplujícím kontinentem na světě.

Prezident Pavel vyzval k zajištění rovnováhy mezi zájmy chovatelů a počtem vlků

05.12.2023 18:12
Prezident Petr Pavel dnes při návštěvě Královéhradeckého kraje vyzval k zajištění rovnováhy mezi zájmy chovatelů a počtem vlků ve volné přírodě. Počet vlků je třeba regulovat a debatovat o tom, v jakém rozsahu, řekl Pavel při návštěvě Královéhradeckého kraje. Trvalý výskyt vlků byl v minulosti potvrzen v česko-polském pohraničí na severu Královéhradeckého kraje. Vlci podle místních chovatelů způsobují značné škody na hospodářských zvířatech. Naopak ochranáři uvádějí, že v zabezpečení stád mají někteří chovatelé rezervy.

Část poslanců byla kritická k zákazu výstavby velkých center na nejlepší půdě

05.12.2023 18:02
Někteří poslanci ze sněmovního zemědělského výboru se na dnešním jednání se stavěli kriticky k vládní novele, podle níž by se na nejkvalitnější zemědělské půdě nesměla stavět velká nákupní a logistická centra ani fotovoltaické elektrárny. Velmi rezervované stanovisko představil zástupce Hospodářské komory Jan Mraček, podle kterého by v Česku platila nejpřísnější ochrana zemědělského půdního fondu v celé Evropě. Zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí naopak navrhované změny hájili. Výbor projednávání předlohy přerušil. Uspořádá k ní diskusi.

Greenpeace: Stromy ze Ždánického lesa se pálí v Hodoníně a duby z Evropsky významné lokality se drtí na papír

05.12.2023 12:42
Ve středu se ministr zemědělství Marek Výborný a ministr životního prostředí Petr Hladík mají podívat do Ždánického lesa kvůli kontroverznímu masivnímu kácení, které zde v posledních letech probíhá. V uplynulých týdnech přitom evidují místní lidé zvýšenou aktivitu v lesích a zejména odvoz pokácených stromů pryč ze Ždánického lesa. Do pohybu se tak daly i klády, do nichž organizace Greenpeace umístila GPS trackery. Ukázalo se, že mohutný dub z Evropsky významné lokality Dambořický les odjel do papírny nadnárodní společnosti Mondi Group ve slovenském Ružomberku, zatímco staletá lípa ze Ždánického lesa byla odvezena do areálu bývalé cihelny v Hodoníně, kde místní firma štěpkuje stromy pro elektrárnu ČEZ.

WMO: extrémní projevy počasí zabíjely v letech 2011-2020 méně, škody byly vyšší

05.12.2023 10:52
Extrémní projevy počasí způsobily v letech 2011 až 2020 menší počet obětí, než v předchozích dekádách. Vzniklé ekonomické škody však vzrostly. Uvádí to dnes ve své zprávě o klimatu v minulé dekádě Světová meteorologická organizace (WMO). Minulé desetiletí bylo podle WMO v průměru teplejší než ta předchozí a zaznamenalo zrychlení růstu koncentrace skleníkových plynů v atmosféře.

AFP: Devastace životního prostředí při ruské invazi na Ukrajině ovlivní generace

05.12.2023 10:41
Zpustošené lesy, zatopená města i mrtví delfíni. Devastace životního prostředí při ruské invazi na Ukrajině je podle odborníků obrovskou tragédií, která ovlivní další generace. Napsala to dnes agentura AFP a odvolává se například na Douga Weira z britské nevládní organizace Conflict and Environment Observatory (CEOBS), která se věnuje dopadům vojenských konfliktů na přírodu.

Kvůli přívalu sněhu by lidé měli být podle lesníků opatrní v lesích

05.12.2023 10:40
Kvůli přívalu sněhu v posledních dnech by lidé měli být opatrní při pohybu v lesích a měli by se řídit pokyny lesníků. Například na Vysočině je zatím sníh spíš prachový a stromy ani souše po kůrovcové kalamitě tolik nezatěžuje. To se ale může měnit podle toho, jaké bude dál počasí. Mokrý sníh je mnohem těžší, sdělil Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL).

Rehek domácí je ptákem roku 2024. Co o těchto drobných pěvcích víme a jak je chránit?

05.12.2023 10:39
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety. Informuje o tom Česká společnost ornitologická.

Edvard Sequens: Záměr firmy Orlen štěpit uran v Osvětimi vzbuzuje řadu otázek

05.12.2023 06:30
Calla v rámci právě dokončeného zjišťovacího řízení v procesu EIA (posouzení vlivů na životní prostředí) požádala české Ministerstvo životního prostředí, abychom se připojili k mezistátnímu posouzení dopadů polského záměru „Výstavba a provoz malé modulární jaderné elektrárny s celkovou kapacitou až 1 300 MWe v technologii BWRX-300“. Společnost Orlen Synthos Green Energy (OSGE) by ráda vedle svého chemického provozu Synthos u Osvětimi, asi padesát kilometrů od našich hranic, postavila jeden až čtyři reaktory od GE-Hitachi.

Ve zkratce o zkratce ESG. Dozvíte se skoro vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se na to jen pomyslet

05.12.2023 05:49
Dnes módní zkratka ESG není nová, ale mnozí stále netuší, co se pod ní skrývá. Zjednodušeně řečeno jde o koncept vytvořený za účelem posoudit a zavést hlavní principy udržitelnosti do každodenní praxe různých organizací. Následující text se snaží přiblížit problematiku ESG se zaměřením na přírodu a biodiverzitu.

Předseda COP28 čelí nové kritice kvůli odmítání postupného konce fosilních paliv

05.12.2023 01:37
Šéf klimatické konference COP28, který je zároveň šéfem státní ropné společnosti Spojených arabských emirátů, čelí novým obviněním z prosazování zájmů ropného průmyslu a popírání vědy. Děje se tak poté, co deník The Guardian upozornil na jeho nedávné výroky o budoucnosti fosilních paliv. Sultán Džábir mimo jiné řekl, že konec jejich používání není součástí "žádné vědy" o cestě k udržení globálního oteplování na 1,5 stupni Celsia. Jeho slova jsou v rozporu s názory vědců či generálního tajemníka OSN.

MŽP plánuje zavést povinný sběr textilu, poplatky zaplatí výrobci

05.12.2023 01:28
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) plánuje od roku 2025 zavést povinný sběr textilního odpadu. Na náklady spojené se sběrem a svozem budou obcím přispívat výrobci. Povinnost textilní recyklace by měla být součástí projednávaného uplatnění evropské směrnice o nakládání s odpadem. Do zákona bude vložena po jejím schválení.

Rakousko vyšetřuje ekologické aktivisty podle paragrafu o zločinecké skupině

05.12.2023 01:15
Státní zastupitelství ve Vídni vyšetřuje klimatické aktivisty ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) v souvislosti s jejich nedávnými protesty na základě paragrafu o zločinecké skupině. Informovala o tom agentura APA. Za založení zločinecké skupiny nebo za členství v ní podle rakouských zákonů hrozí až tři roky vězení.

Po výbuchu indonéské sopky Marapi zemřelo 11 lidí, další se pohřešují

04.12.2023 23:59
Po nedělním výbuchu indonéské sopky Marapi zemřelo nejméně 11 lidí, kteří na ni lezli. Dalších 12 se nadále pohřešuje, ale kvůli obavám o bezpečnost záchranářů bylo pátrání po nich pozastaveno. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na záchranáře.

Schválení novely hodnotí zastánci OZE jako průlom, stále však vidí omezení

04.12.2023 17:49
Schválení novely energetického zákona, která by měla umožnit vznik tzv. energetických společenství, je průlomem v rozvoji komunitní energetiky v Česku. Práce na ní však nekončí, tvrdí oborové organizace v dnešních vyjádřeních zaslaných ČTK. Podle nich novela stále obsahuje chyby, které by mohly být problémem pro zakládání společenství. Apelují zároveň na rychlé nastavení dalších podmínek pro fungování energetických komunit.

Dubaj během "dne zdraví" na klimatické konferenci halil hustý smog

04.12.2023 17:43
Účastníci klimatické konference OSN zažili tento víkend připomínku toho, jakým rizikům aktuálně lidstvo čelí. Hostitelské město Dubaj v neděli přikryl hustý smog a míra znečištění vzduchu dosáhla hodnot považovaných za "nezdravé", napsala agentura AFP. Na konferenci COP28 se mezitím v rámci "dne zdraví" konaly debaty o dopadech klimatických změn na lidský organismus.

Odborníci podporují rozhodnutí poslat Vémolova tygra do záchranného centra

04.12.2023 17:40
Odborníci ze zoologických zahrad podporují rozhodnutí ministerstva životního prostředí odebrat zápasníkovi Karlu Vémolovi nelegálně chovaného bílého tygra a poslat ho do záchranného centra v Německu. Zvíře podle nich žilo v neschválených a pro tento druh naprosto neodpovídajících podmínkách. Experti z Unie českých a slovenských zoologických zahrad to uvedli ve stanovisku, které ČTK zaslala mluvčí zoo v Liberci Barbara Tesařová.

Unie českých a slovenských zoologických zahrad: Stanovisko ke kauze nelegálního chovu bílého tygra Karlem Vémolou

04.12.2023 13:34
V důsledku nedávné medializace případu nelegálního chovu bílého tygra mediálně známou osobou se na české zoologické zahrady stále více obrací veřejnost s apelem o pomoc se zvrácením rozhodnutí o odebrání nelegálně drženého zvířete vydaného Ministerstvem životního prostředí (dále „MŽP“) či prosbou o následné umístění odebrané kočkovité šelmy v některé z nich. Odborníci ze zoologických zahrad celou situaci od začátku důkladně monitorují a vzhledem k tomu, že zvíře bylo současným majitelem nabyto nelegálně, bez platných dokumentů a je drženo v neschválených a pro druh zvířete v naprosto neodpovídajících podmínkách, plánované kroky a vydané stanovisko MŽP plně podporují.

AP: Rostlinné bílkoviny mohou změnit klimatický trend, jen je musí jíst víc lidí

04.12.2023 10:23
Odborníci na změnu klimatu už dlouho soudí, že jedním z nejjednodušších způsobů, jak omezit dopady lidstva na životní prostředí, je jíst méně zvířat a více rostlin. Poslední roky přináší boom nejrůznějších rostlinných náhražek masa, stále však roste i konzumace živočišných produktů, upozorňuje v reportáži agentura AP.

Lesy ČR podcenily kůrovcovou kalamitu na Moravě, soud potvrdil pokutu, uvedly HN

04.12.2023 10:15
Lesy České republiky v roce 2017 podcenily kůrovcovou kalamitu na severní Moravě. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost státního podniku proti pokutě 3,5 milionu korun, kterou mu uložila Česká inspekce životního prostředí právě za nedůsledný zásah proti kůrovci. Rozhodnutí, na které dnes upozornily Hospodářské noviny (HN), je dočasně zpřístupněné na elektronické úřední desce. Rozhodnutí se týká nedostatečných opatření na Olomoucku, Bruntálsku, Frýdecko-Místecku a Jesenicku.

Stránky