fbpx Rekonstrukce hliněného domu | Ekodům

Rekonstrukce hliněného domu

Rekonstrukce moravského hliněného domu do nízkoenergetického standardu, s použitím hlavně přírodních materiálů

Manželé Hrnčířovi hledali starý dům v okolí Brna. Obhlédli několik vesnických stavení, ale jen jedno je okamžitě zaujalo svojí polohou a členitostí. Nabízelo mnoho tajemných zákoutí a ačkoliv bylo ve špatném stavu, mělo mimořádně silnou atmosféru. Nejprve se zděšením, které však postupně přecházelo v nadšení, začali objevovat, že byl dům postaven z nepálené hlíny. Navíc kronika obce, získaná od souseda, prozradila datum stavby - dávný rok 1749.
Po tomto zjištění začali majitelé po svém novém domě chodit s, až nábožnou, úctou a přemýšlet, jak jej co nejlépe zachránit a zvelebit. Na to však byli sami krátcí, a tak přibrali na pomoc několik architektů a interiérových designérů, což byla nezpochybnitelně skvělá volba. Vše bylo nutné dobře promyslet, od statických zásahů do konstrukcí, použitých materiálů a způsobů provedení izolací až po funkční výbavu interiéru.
Výsledkem je kvalitní bydlení, které zahrnuje jak výhody vyplývající ze staré stavby (poloha, atmosféra, tepelná akumulace, optimální vlhkost), tak moderní vymoženosti (nízká spotřeba energie a vody, elektronické vychytávky).
V obci v posledních letech bohužel několik podobných domů zmizelo a bylo nahrazeno novostavbami, takže Hrnčířovic domek je jedním z mála (navíc jeden z těch nejstarších), které se podařilo zachovat a navázat na jeho historii.

Kategorie: